Se caută 2.000.000 de euro! **Oltchim nu se va desființa! Planul pentru continuarea proiectului: cine pot fi viitorii investitori de la Vâlcea și cum ar arăta echipa

Redactor:
Marius Hutu
Se caută 2.000.000 de euro! **Oltchim nu se va desființa! Planul pentru continuarea proiectului: cine pot fi viitorii investitori de la Vâlcea și cum ar arăta echipa
  • Publicat:
  • Actualizat:

*Aceasta este suma aproximativă de care Oltchim are nevoie pentru a se menține la un nivel înalt în Liga Campionilor. Adică banii pe care trebuie să-i mai plătească în acest sezon plus bugetul pentru ediția 2013-2014. Echipa nu se va desființa, chiar dacă sunt jucătoare care au anunțat deja că pleacă

*Pineau și Barbosa au anunțat ieri, la sosirea echipei în România, că doresc să plece de la Oltchim

*Dacia și Petrom, pe lista posibililor susținători

„În meciul retur de la Veszprem cred că am realizat o bună propagandă handbalului românesc. Sper ca prin jocul pe care l-am făcut să-i fi convins pe oamenii cu bani să vină lângă noi pentru a menține această echipă la nivel înalt”, a fost reacția lui Petre Berbecaru, președintele CS Oltchim. Vâlcea și-a încheiat parcursul în Liga Campionilor, astfel că acum are un alt obiectiv primordial, să găsească sponsori pentru a asigura continuitatea echipei la nivel înalt.

Ce zice Stroe de la Dacia

Clubul a intrat în discuții cu mai multe societăți importante, a obținut și promisiuni, însă până aseară nu s-a anunțat niciun parteneriat. Petrom încă nu și-a exprimat intențiile de viitor, iar Dacia, un alt posibil partener cu care s-a discutat, nu pare decisă în această privință. „Au fost câteva discuții între Oltchim și Dacia, dar nu știu dacă se va ajunge la vreo finalitate. În momentul în care am dorit să sponsorizăm echipa națională, a trebuit să așteptăm trei ani un răspuns de la șefii din Paris”, ne-a declarat Constantin Stroe, vicepreședinte Dacia.

Cel puțin jumătate din fete au oferte importante

În orice situație, Oltchim nu se va desființa, dar clubul trebuie să găsească, pentru început, aproximativ 600.000 de euro pentru a-și plăti jucătoarele până la sfârșitul sezonului. În același timp, trebuie să primească urgent garanții financiare, poate chiar sume de bani ca avans, pentru a convinge cât mai multe handbaliste din actualul lot să semneze noi angajamente. Timpul îi presează pe oficialii vâlceni în condițiile în care din cele 14 componente (n.r. am inclus-o și pe Cristina Neagu), cel puțin jumătate au primit oferte importante de la cluburi de top din Europa. În total, Vâlcea ar avea nevoie de vreo două milioane de euro pentru următoarele 12-14 luni.

Pineau: „E plictisitor la Vâlcea”

Oficialii clubului au convenit cu jucătoarele că vor negocia noi contracte imediat ce campania europeană se va încheia. Câteva au anunțat însă deja că vor părăsi echipa din vară sau chiar mai devreme. „Ca jucător, normal că nu aș mai rămâne. Trăiesc un coșmar de câteva luni, de ce aș rămâne la un club care are probleme financiare, să mai trec încă o dată prin astfel de clipe?”, a fost comentariul lui Vasile Stângă, în momentul când a fost întrebat cum vede viitorul Oltchimului. Cert este că după ce Jovanovic a fost dată ca și transferată la Astrakhan, Allison Pineau și Alexandrina Barbosa și-au anunțat și ele plecarea.

„Eu nu am venit la Oltchim pentru bani. Nici pentru atmosfera din oraș! Ca să fim sinceri, e destul de plictisitor la Vâlcea. Și plec nu din cauza unei crize financiare, ci pentru un progres. Restul colegelor se vor hotărî la finalul săptămânii următoare, cel mai probabil”, a declarat ieri Allison Pineau. „Voi pleca, am avut oferta cu mult înainte să se vorbească despre un posibil faliment al echipei”, a susținut și Alexandrina Barbosa.

HC Vâlcea plus sponsor
Formația din Vâlcea ar putea juca din sezonul următor sub o altă denumire. Oltchim este o societate în pragul falimentului, astfel că viitorii investitori nu ar dori să-și mai asocieze numele cu acest brand. N-ar fi exclus ca din vară echipa să se numească HC Vâlcea, titulatură la care să fie adăugat și numele viitorului sponsor.

Cum și-ar dori oficialii români să arate echipa în sezonul 2013-2014

– portari: Ungureanu, Smedescu, Stan
– extreme stânga: Curea, Dincă, Farcău
– interi stânga: Neagu, Buceschi, Meiroșu
– centri: Brădeanu, Marin, Băbeanu
– inter dreapta: Bulatovic
– extreme dreapta: Managarova, Nechita
– pivoți: Manea, Vetkova, Safta

Antrenor: Jakob Vestergaard

Notă: Alături de aceste jucătoare, clubul și-ar dori să mai aducă 1-2 handbaliste de valoare

De luni vom începe negocierile cu jucătoarele și antrenorii pentru a semna noi contracte. Sezonul nu s-a încheiat pentru noi, mai avem jocuri în campionat, dar și Cupa României”
Petre Berbecaru, președinte CS Oltchim

Posibile transferuri
Bulatovic -> Györ
Jovanovic -> Astrakhan
Barbosa -> Vardar
Navarro -> Krim
Ungureanu -> Ferencvaros
Manea -> Krim
Pineau -> Metz

Tags:
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Decizie luată de Parlament după controlul lui Piedone: Pleacă toți
Decizie luată de Parlament după controlul lui Piedone: Pleacă toți
Un concurent de la „Casa Iubirii”, AMENINȚAT în mall! Un băiat s-a apropiat de el și i-a cerut… „Observ că avea un briceag la el”
Un concurent de la „Casa Iubirii”, AMENINȚAT în mall! Un băiat s-a apropiat de el și i-a cerut… „Observ că…
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi…
Svetlana Simion, mama lui Radu Drăgușin, a dezvăluit cum decurge recuperarea fotbalistului și când ar putea reveni: „Nu ne grăbim!”
Svetlana Simion, mama lui Radu Drăgușin, a dezvăluit cum decurge recuperarea fotbalistului și când ar putea reveni: „Nu ne grăbim!”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt mici detalii de pus la punct”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt…
ULTIMA ORĂ | Uşă închisă! Selmani nu-şi prelungeşte contractul cu Dinamo şi pleacă din România
ULTIMA ORĂ | Uşă închisă! Selmani nu-şi prelungeşte contractul cu Dinamo şi pleacă din România
Raluca Bădulescu, imagini aproape nud în mediul online! Cum s-a lăsat fotografiată: fanii sunt în extaz
Raluca Bădulescu, imagini aproape nud în mediul online! Cum s-a lăsat fotografiată: fanii sunt în extaz
Iarna se întoarce, un ciclon va aduce ninsori! Elena Mateescu, ANM: Trecem de la 30 de grade C, la temperaturi negative!
Iarna se întoarce, un ciclon va aduce ninsori! Elena Mateescu, ANM: Trecem de la 30 de grade C, la temperaturi…
BANCUL ZILEI. Bubulina îşi măreşte sânii. Medicul: Sunteţi mulţumită?
BANCUL ZILEI. Bubulina îşi măreşte sânii. Medicul: Sunteţi mulţumită?
Vremea se schimbă radical de luni în ţară. Revin ninsorile, iar temperaturile scad cu 20 de grade
Vremea se schimbă radical de luni în ţară. Revin ninsorile, iar temperaturile scad cu 20 de grade
Ciudățenie COSMICĂ: Singura planetă care se rotește INVERS
Ciudățenie COSMICĂ: Singura planetă care se rotește INVERS
Mama lui Dan Petrescu a murit! Dramă uriaşă pentru antrenorul de la CFR Cluj
Mama lui Dan Petrescu a murit! Dramă uriaşă pentru antrenorul de la CFR Cluj
Probleme grave de sănătate pentru un actor de la PRO TV! 'La câteva zile după ce mi-au scos gipsul… am suferit o PAREZĂ'
Probleme grave de sănătate pentru un actor de la PRO TV! 'La câteva zile după ce mi-au scos gipsul… am…
Șoferii sunt obligați să le îndepărteze! Amendă dacă ai asta pe mașină. Poliția te oprește imediat
Șoferii sunt obligați să le îndepărteze! Amendă dacă ai asta pe mașină. Poliția te oprește imediat
Ea este asistenta din Iași care s-a stins din viață la 47 de ani. Moartea Ștefanei a frânt inimile celor care au cunoscut-o:
Ea este asistenta din Iași care s-a stins din viață la 47 de ani. Moartea Ștefanei a frânt inimile celor…
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi…
Ce ne jucăm pe GeForce Now în martie 2025
Ce ne jucăm pe GeForce Now în martie 2025
Un ARO 240 din 1977 se vinde la un preț FABULOS!
Un ARO 240 din 1977 se vinde la un preț FABULOS!
Program Formula 1™, Marele Premiu al Australiei. Urmărește spectacolul LIVE pe canalele Antena și în AntenaPLAY, 14-16 martie 2025
Program Formula 1™, Marele Premiu al Australiei. Urmărește spectacolul LIVE pe canalele Antena și în AntenaPLAY, 14-16 martie 2025
×