Bunul, răul și urâtul! CFR – FCSB 1-1, un meci în care Alibec a dat gol și a fost eliminat prostește înainte de pauză. Arbitrul Cojocaru a furat frumusețea jocului cu decizii controversate

Bunul, răul și urâtul! CFR - FCSB 1-1, un meci în care Alibec a dat gol și a fost eliminat prostește înainte de pauză. Arbitrul Cojocaru a furat frumusețea jocului cu decizii controversate

Atmosferă ca într-un trailer de film horror la Cluj, teren pe care FCSB se prezintă cu pretenții la titlu date cu polish după venirea lui Alibec. Fără Gnohere, semn că Reghecampf a reușit să înțeleagă fotbalul, și cu Bălașa pe postul de fundaș dreapta. Fotbalul apare brusc. În minutul 3, Jakolis e singur pe dreapta, îl întoarce pe Camora și se trezește singur cu Mincă, dar trage în piciorul portarului. Înlocuitorul lui Adi „Kun Aguero” Popa are o nouă șansă după câteva minute, trece mingea de Mincă, însă șutul îi este respins cu capul de Deac de pe linia porții. Alibec se mișcă bine pe teren, e viu, dă din mâini, dar din picioare dă și mai bine. O pasă excelentă a lui Achim e suficientă pentru atacant. Preia elegant cu exteriorul, protejează bine în careu în fața lui Camora, iar fundașul îl agață. Penalty pe care tot Alibec îl transformă, însă reluările par să indice ofsaid la faza pasei către atacant.

Golul FCSB îi trezește pe clujeni, Miriuță împinge echipa în față. După un zmeu înălțat de Bud, Nascimento execută foarte bine o lovitură liberă de la marginea careului, însă Niță respinge. Fotbalul răsplătește insistența, iar CFR e beneficiar. Achim îi pune o contră în careu lui Larie, o fază greu de deslușit, și Adrian Cojocaru din Galați dă penalty. Nascimento își așează mingea, dar Niță e din nou inspirat și respinge. Jocul se încinge tot mai tare, devine mai dur, iar ratangiul părăsește terenul de joc lovit de Jakolis. Cojocaru nu scoate cartonașul din buzunar pentru jucătorul fecesebist nici acum, nici când Muniru îl busculează violent pe Deac. Îl scoate pe finalul reprizei, atunci când decide că Alibec merită al doilea galben pentru o simulare. Atacantul s-a aruncat fără să fie faultat, la circa 30 de metri de poarta adversă, însă s-a ridicat imediat fără a cere fault. Chiar și așa, Cojocaru l-a eliminat. Repriza se încheie tot cu centralul Cojocaru în prim-plan, atunci când De Amorim e busculat evident în careul clujean fără să primească penalty.

Egalare, apoi eliminare

Pauza se termină cu o nouă mutare pe care doar Reghecampf e capabil să o înțeleagă. Jakolis iese de la vestiare, apucă un sprint și este chemat la margine, schimbat cu Enache. Acesta din urmă arată că este la fel de abil în fața porții precum în încercările de a scăpa de paparazzi și reușește să își bată joc de o pasă excelentă dată de Achim, ratând din fața lui Mincă. Meciul se înclină spre poarta lui Niță, iar o centrare bună a lui Camora e transformată în gol de Deac. Minutul 58, suficient de devreme pentru revenire? Așa se pare, mai ales în contextul în care la poarta lui Niță se înmulțesc ocaziile venite de pe benzi, acolo unde Momcilovic și Bălașa fac față cu greu. Cojocaru iese din nou la rampă imediat, atunci când îl elimină și pe Deac pentru proteste, decizie evident exagerată.

Ceața revine și meciul e tot mai greu de urmărit. Bud are o nouă șansă, însă timpul pierdut mutând mingea de pe stângul pe dreptul îl costă, Momcilovic blochează. Jocul 10 contra 10 aduce un efect de diazepam între clujeni, iar Miriuță face schimbările necesare pentru a se asigura, în primul rând, că nu pierde meciul. Sigur, e greu să piardă atunci când adversarul nu vrea să câștige, dar precauțiile sunt binevenite. Se termină 1-1, un rezultat pe care ambele echipe îl acceptă, dar care nu ajută nici CFR-ul, nici FCSB-ul.