Oltenii mai au de așteptat. Inaugurarea stadionului „Ion Oblemenco” a fost amânată din nou. Șanse mici ca CS U Craiova să joace în acest an pe noua arenă. Când ar putea fi gata

Oltenii mai au de așteptat. Inaugurarea stadionului
  • Publicat:
  • Actualizat:

Sunt slabe șanse ca pe noul stadion din Craiova să se joace din toamnă, așa cum anunța constructorul în luna mai, în timpul unei vizite efectuată la șantier de președintele Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, primarul orașului Mihail Genoiu afirmând că mai este de lucru, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Stadionul din Craiova nu va fi finalizat în această luna, așa cum anunța, în mai, constructorul, în timpul unei vizite efectuate în oraș de președintele Camerei Deputaților Liviu Dragnea. Primarul orașului afirmă că mai sunt destul de multe lucrări de realizat și că dacă ar fi în locul Companiei Naționale de Investiții, nu ar prelua stadionul în acest an.

„Mai este de lucru. Nu va fi finalizat la 21 iulie, parcă acesta era un termen anunțat, pentru că sunt lucrări destul de multe. Ceea ce am văzut acolo m-a impresionat. Lucrările avansează dar sunt extrem de meticuloase și de aceea vor mai dura. Eu vă spun sincer cum văd eu lucrurile. Dacă aș fi CNI, nu aș forța să îl iau anul acesta, ci aș forța să îl iau perfect. (…) Nu pot să vă dau niciun termen și nici dacă aș avea o idee, nu aș putea face public acest lucru, pentru că nu este calitatea mea”, a spus Mihail Genoiu, primarul Craiovei, în cadrul unei conferințe de presă.

Acesta a mai afirmat că data de recepționare a lucrării și data punerii în funcțiune sunt două lucruri total diferit și că va fi o perioadă de timp considerabilă între cele două momente.

„Trebuie să facem o diferențiere foarte clară între momentul în care Compania Națională de Investiții face recepția la stadion de la constructor și momentul în care se face inaugurarea. În momentul în care CNI va prelua acest amplasament de la constructor, va face procesul verbal de recepție, va fi o perioadă și o procedură în care el va fi predat Primăriei Craiova. De abia după aceea, Primăria Craiova poate să intervină asupra unor spații care nu sunt predate în formă finală. Fac referire la faptul că sunt foarte multe spații și vă dau exemple: loje, hotel, restaurante. Aceste spații sunt luate în formă brută, ele nu sunt finisate, iar Primăria, ca să facă o procedură pentru a fi concesionate, va trebui să aibă în proprietate stadionul. Trebuie foarte clar lămurit faptul că există două termene: termenul de recepție a lucrărilor și termenul de inaugurare de către Primărie, care este cu totul altul. Din momentul în care avem stadionul în proprietate, va dura o perioadă până când va fi finalizat”, a mai declarat primarul Craiovei.

Aceasta a mai precizat că va avea discuții cu instituțiile care vor putea transmite dacă stadionul poate fi folosit până se vor finaliza aceste proceduri de concesiune, care nu afectează, până la urmă, părțile de joc și de teren în sine.

Stadionul din Craiova ar urma să fie primul care se face cu omologare FIFA de la bun început, după cum a declarat Mihail Genoiu, acesta explicând însă că și acest aviz ridică semne de întrebare asupra termenelor, pentru că „e o procedură care se face pentru prima dată în țară, este primul stadion care se face cu omologare FIFA de la început și nimeni nu știe exact care sunt procedurile”.

Complexul Sportiv „Ion Oblemenco” din Craiova (finanțat de MDRAPFE, prin Compania Națională de Investiții) a fost conceput pentru a putea găzdui meciuri din cadrul UEFA Euro 2020 Tournament, FIFA WORLD CUP, UEFA Champions League, UEFA Europa League, FRF – Liga I. Stadionul va putea fi folosit, de asemenea, pentru alte tipuri de sporturi, precum: rugby (Rugby Union si Rugby League, rugby în 7), oină, hochei pe iarbă, mini-hochei sau fotbal american. De asemenea, în incinta complexului sportiv, se vor putea organiza și concerte, târguri, expoziții, evenimente culturale și sociale.

„Obiectivul de investiții va cuprinde un stadion de fotbal, cu capacitatea de 30.929 de locuri pentru spectatori (dintre care 124 de locuri pentru persoanele cu dizabilități locomotorii și pentru însoțitorii acestora), spații destinate sportivilor (vestiare cu grupuri sanitare, săli de antrenament, cabinet medical), presei (tribuna media, SMC – central media al stadionului -, zona de lucru pentru presă, sală de conferințe, zonă mixtă, zonă flash interviu și studiouri TV etc.), administrație (birouri, săli de ședință și proiecție, spații de depozitare, vestiare etc.), zonă de cazare sportivă cu camere și cu facilități de recuperare pentru sportivi (38 camere) și va fi prevăzut cu parcări și accese de diferite categorii concepute și realizate într-o manieră de organizare flexibilă, care va permite folosirea optimă a spațiului în funcție de necesitățile organizatorilor de evenimente din fiecare dintre cele 3 obiective: stadion de fotbal, stadion de atletism, sală polivalentă.

Proiectul obiectivului a fost aprobat prin HG nr. 900/2014, contractul de execuție a fost semnat în mai 2015, iar în septembrie 2015 au demarat lucrările propriu-zise. Valoarea totală a contractului este de 216.068.596,92 lei cu TVA. Până în prezent, gradul de execuție a lucrărilor este de aproximativ 85%, iar 60% din plăți au fost efectuate.

Construirea Complexului Sportiv Craiova – Stadion de fotbal este o investiție semnificativă și face parte dintre proiectele incluse în Memorandumul privind proiectele de investiții publice semnificative prioritizate, dat fiind faptul că este un proiect de anvergură, cu o valoare mai mare de 100 de milioane de lei, cu un impact major asupra municipiului Craiova, dar și a întregii regiuni de sud-vest a României.

Complexul sportiv va fi finalizat în luna iulie a acestui an, după care beneficiarul va demara procedurile de autorizare și omologare”, potrivit Ministerului Dezvoltării.

Articol scris de Ana Maria Constantinescu, MEDIAFAX

 

Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
A fost semnat cel mai scump contract din România pe infrastructură rutieră
A fost semnat cel mai scump contract din România pe infrastructură rutieră
RCS RDS, mega ofertă înainte de Paște! 50% reducere la orice abonament Digi România, până pe 31 martie
RCS RDS, mega ofertă înainte de Paște! 50% reducere la orice abonament Digi România, până pe 31 martie
Epidemie în România! Trei persoane au murit, iar alte 120 au ajuns la spital după ce au fost diagnosticate cu această boală
Epidemie în România! Trei persoane au murit, iar alte 120 au ajuns la spital după ce au fost diagnosticate cu…
Veste proastă pentru Andrei Rațiu! Anunțul făcut de spanioli despre transferul la Barcelona
Veste proastă pentru Andrei Rațiu! Anunțul făcut de spanioli despre transferul la Barcelona
Bombă în Superliga! Ovidiu Burcă, OUT de la Oţelul! Gălăţenii au două nume pe lista înlocuitorilor
Bombă în Superliga! Ovidiu Burcă, OUT de la Oţelul! Gălăţenii au două nume pe lista înlocuitorilor
Antrenorul de la FCSB care le spunea în faţă jucătorilor:
Antrenorul de la FCSB care le spunea în faţă jucătorilor: "Vrei să ne batem? Era smardoi!" | EXCLUSIV
Apariție răvășitoare a româncei care s-a căsătorit cu un milionar! S-a pozat fără inhibiții pe internet, fanii sunt în extaz
Apariție răvășitoare a româncei care s-a căsătorit cu un milionar! S-a pozat fără inhibiții pe internet, fanii sunt în extaz
💔💔💔BOMBĂ în showbizul românesc! Încă un divorț de răsunet! Cele două vedete s-au separat după un mariaj de 13 ani!
💔💔💔BOMBĂ în showbizul românesc! Încă un divorț de răsunet! Cele două vedete s-au separat după un mariaj de 13 ani!
BANCUL ZILEI. - Care e poziţia preferată a soţiei tale? Bulă: - Cărăbuş!
BANCUL ZILEI. - Care e poziţia preferată a soţiei tale? Bulă: - Cărăbuş!
Vremea 24 martie - 21 aprilie 2025. Deosebit de cald în următoarele zile, cu temperaturi de peste 22 grade Celsius
Vremea 24 martie - 21 aprilie 2025. Deosebit de cald în următoarele zile, cu temperaturi de peste 22 grade Celsius
Descoperire arheologică MAJORĂ la o veche mină egipteană
Descoperire arheologică MAJORĂ la o veche mină egipteană
Milionarul român care a avut o aventură cu soţia prietenului său, după ce a botezat copilul celor doi: Stăteam împreună tot timpul
Milionarul român care a avut o aventură cu soţia prietenului său, după ce a botezat copilul celor doi: Stăteam împreună…
Andreea Bostănică nu-l mai ascunde pe nepotul președintelui! CANCAN.RO i-a filmat pe iubăreți chiar în buricul Capitalei, alături de soacra mică
Andreea Bostănică nu-l mai ascunde pe nepotul președintelui! CANCAN.RO i-a filmat pe iubăreți chiar în buricul Capitalei, alături de soacra…
Avocata lui Călin Georgescu a anunțat personal infracțiunea. Nu s-a mai abținut: Purtare abuzivă
Avocata lui Călin Georgescu a anunțat personal infracțiunea. Nu s-a mai abținut: Purtare abuzivă
Un fotbalist de 19 ani a murit chiar de ziua de naștere după ce s-a lovit la cap la un meci
Un fotbalist de 19 ani a murit chiar de ziua de naștere după ce s-a lovit la cap la un…
Doliu la Hollywood! A murit actorul pe care l-ai văzut în cele mai iubite seriale: Doctor House, Beverly Hills 90210, Tânăr și neliniștit
Doliu la Hollywood! A murit actorul pe care l-ai văzut în cele mai iubite seriale: Doctor House, Beverly Hills 90210,…
VIDEO: Death Stranding 2: On The Beach a primit data de lansare! Ce bonusuri aduc edițiile speciale ale jocului
VIDEO: Death Stranding 2: On The Beach a primit data de lansare! Ce bonusuri aduc edițiile speciale ale jocului
Cât costă Dacia Duster III cu motor pe motorină, versiunea pe care România nu o primește?
Cât costă Dacia Duster III cu motor pe motorină, versiunea pe care România nu o primește?
Cătălin Botezatu, nevoit să repete analizele din cauza cancerului. Designerul merge în Turcia special pentru asta
Cătălin Botezatu, nevoit să repete analizele din cauza cancerului. Designerul merge în Turcia special pentru asta
×