Iatan nu a avut nicio șansă!

Iatan nu a avut nicio șansă!
  • Publicat:
  • Actualizat:

Dramei care a lovit fulgerător familia Iatan în septembrie anul trecut îi lipsea ceva: epilogul. Căzuți la mijloc într-o dispută între două instituții ale statului – Institutul Național de Medicină Legală „Mina Minovici” (INML) din București și Poliția Municipală Giurgiu -, părinții internaționalului de juniori au aflat după mai bine de opt luni ce afecțiune le-a răpus fiul: insuficiență cardiorespiratorie acută, consecutivă unui edem pulmonar acut determinat de multiple malformații congenitale ale cordului! Sau, mai pe scurt, cardiomiopatie hipertrofică.

Tânărul de 19 ani nu a avut nicio șansă să fie salvat, pentru că în țara noastră nu a existat până la decesul lui un aparat care să-i detecteze afecțiunea de la inimă. Echipamentul medical respectiv a ajuns în România abia la două luni după moartea lui Iatan. Mai jos aveți concluziile unei triste povești de viață.

Într-un episod trecut, ProSport a relatat despre motivul pentru care familia nu primise încă niciun răspuns oficial în ceea ce privește cauza morții tânărului fotbalist. INML n-a putut dezvălui rezultatul examenului toxicologic întrucât organele de cercetare care au dispus efectuarea autopsiilor nu au achitat contravaloarea acestui serviciu. Suma se învârtea în jurul a 1.100 RON. În încercarea de a îndepărta incertitudinea instalată vreme de opt luni, ProSport a luat zilele trecute drumul Giurgiului.

Poliția: prioritatea a… 25-a!

Prima escală, poliția din localitate. Am aflat aici că dosarul Iatan se afla pe o listă de „priorități” la poziția a… 25-a. Aberanta birocrație din România n-a fost sensibilizată de drama familiei: în rafturi își așteptau cuminți rezolvarea cazuri din 2007. La începutul întrevederii cu șeful poliției ne-au fost prezentate diverse motive pentru care s-a întârziat atât, principalul fiind lipsa banilor. „Vă asigur că mă implic personal”, a încheiat comandantul Răcaru. Curios e totuși faptul că, atunci când s-a aflat că presa este interesată de stadiul în care se afla cazul „Iatan”, totul s-a elucidat foarte repede. Probele biologice prelevate de Societatea de Medicină Legală Giurgiu fuseseră trimise de ceva vreme forului superior de la București, instituție care își spusese cuvântul încă din decembrie anul trecut, dar care aștepta contravaloarea bănească a serviciului prestat.

În 20 de minute s-a rezolvat cazul
Interesant este că, în timp ce ne aflam în drum spre comuna familiei Iatan, după nici 20 de minute de la întâlnirea cu comandantul poliției, tatăl lui Alex a fost înștiințat telefonic că „problema s-a rezolvat”. Am făcut cale-ntoarsă și am intrat în posesia unui consistent dosar cu termenii explicativi ai cauzei decesului, un dosar meticulos și foarte bine pus la punct. Concret, tânărul a murit în urma unor complicații determinate de o extrem de rară anomalie a inimii. În termeni medicali: multiple malformații congenitale vasculare ale arterelor coronare și ramificațiilor acestora cu anomalii morfologice cardiace. Mai precis, o afecțiune cardiacă extrem de rară în România, considerată de către medicii legiști drept primul și unicul caz de acest gen din țara noastră.

Studiu de caz: Alex Iatan!
Și mai dureros este faptul că nemaiîntâlnita boală n-a putut fi scoasă în evidență de nicio aparatură medicală existentă în România lui septembrie 2009. Cu atât mai mult cu cât jucătorul nu a prezentat niciodată niciun simptom al vreunei astfel de afecțiuni. Abia la două luni distanță de la moartea sa a fost adus în țară un astfel de echipament, dar la care se poate ajunge doar cu recomandări speciale din partea doctorilor cardiologi. Specialiștii INML au trimis probele biologice unor omologi de-ai lor din străinătate, cazul fiind publicat pentru prima dată în literatura de specialitate din Occident.

În loc de concluzie
Vestea privind cauza morții lui Alex i-a mai liniștit pe părinții acestuia, deși durerea e la fel de vie ca în septembrie. Între timp, ei își găsesc alinarea la mormântul din satul Plosca. În fapt, un monument de marmură, pe care se regăsesc diferite fotografii ale jucătorului, tricourile de joc, medalii, fanioane și multe, multe flori. Concluzia o trage la fel de sfâșietor Iatan senior: „Nu ne mai aduce nimeni puiul înapoi, dar măcar suntem împăcați că știm ce i s-a întâmplat. Acum trebuie să căutăm putere și să ne creștem ceilalți copii care ne‑au mai rămas”.


„Ne doare că l-au uitat toți pe Alex. Nu ne-a mai sunat nimeni să ne întrebe cum o mai ducem. Am rămas singuri…”, Ionel Iatan, tatăl lui Alexandru Iatan


Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Viitor sumbru! Microsoft susține că, în viitor, toți vom fi șefi ai angajaților AI
Viitor sumbru! Microsoft susține că, în viitor, toți vom fi șefi ai angajaților AI
Catinca Roman, prima reacție după ce s-a aflat că fiica ei a DISTRUS două apartamente: 'S-au întâmplat niște lucruri...'
Catinca Roman, prima reacție după ce s-a aflat că fiica ei a DISTRUS două apartamente: 'S-au întâmplat niște lucruri...'
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Italienii au anunțat decizia luată de Filippo Inzaghi în privința lui Olimpiu Morunțan înainte de Brescia – Pisa
Italienii au anunțat decizia luată de Filippo Inzaghi în privința lui Olimpiu Morunțan înainte de Brescia – Pisa
Marius Şumudică şi-a dat demisia | VIDEO EXCLUSIV
Marius Şumudică şi-a dat demisia | VIDEO EXCLUSIV
"Dacă mai continuaţi aşa, sunteţi pa". Reghecampf şi Neubert, ameninţaţi de un jucător din lot cu demiterea: "Laur s-a speriat"
O mai ții minte pe Victoria Ruffo? Cum arată acum regina telenovelelor latino, la 62 de ani. Fanii au rămas uimiți
O mai ții minte pe Victoria Ruffo? Cum arată acum regina telenovelelor latino, la 62 de ani. Fanii au rămas…
Dispare garanţia de 50 de bani! Schimbare majoră la punctele de reciclare, ce se întâmplă cu sistemul SGR
Dispare garanţia de 50 de bani! Schimbare majoră la punctele de reciclare, ce se întâmplă cu sistemul SGR
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, de azi înainte vom face dragoste ca la Jocurile Olimpice!
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, de azi înainte vom face dragoste ca la Jocurile Olimpice!
Cuplul bătut în parcarea supermarketului a povestit în exclusivitate pentru Observator momentele de coşmar:
Cuplul bătut în parcarea supermarketului a povestit în exclusivitate pentru Observator momentele de coşmar: "Soţul meu a căzut la pământ…
Ceva CIUDAT se întâmplă cu Soarele! Este nemaivăzut de 100 de ani
Ceva CIUDAT se întâmplă cu Soarele! Este nemaivăzut de 100 de ani
Cele două afaceri cu care fiica lui Adrian Ilie vrea să dea lovitura: Din Spania am preluat ideea
Cele două afaceri cu care fiica lui Adrian Ilie vrea să dea lovitura: Din Spania am preluat ideea
Câți lei a plătit Mihai Teodoru pentru o porție de ficăței la tigaie, în restaurantul lui Florin Călinescu din București
Câți lei a plătit Mihai Teodoru pentru o porție de ficăței la tigaie, în restaurantul lui Florin Călinescu din București
Turul 2 înapoi și reluarea alegerilor. Călin Georgescu a primit azi verdictul. Decizia ÎCCJ e definitivă
Turul 2 înapoi și reluarea alegerilor. Călin Georgescu a primit azi verdictul. Decizia ÎCCJ e definitivă
Maria a murit de Paște, la slujba de Înviere. Femeia s-a prăbușit la pământ, în biserică. Ce i-a spus preotului înainte să moară:
Maria a murit de Paște, la slujba de Înviere. Femeia s-a prăbușit la pământ, în biserică. Ce i-a spus preotului…
Doliu în Las Fierbinți! Actorul a murit de Paște
Doliu în Las Fierbinți! Actorul a murit de Paște
Console portabile: cum să-ți îmbunătățești experiența de joc
Console portabile: cum să-ți îmbunătățești experiența de joc
Este obligatorie semnalizarea în sensul giratoriu?
Este obligatorie semnalizarea în sensul giratoriu?
Vedeta care a pozat așa alături de nepoțică. La 61 de ani, multe femei se pensionează, dar ea refuză să îmbătrânească. Te-ai prins despre cine e vorba?
Vedeta care a pozat așa alături de nepoțică. La 61 de ani, multe femei se pensionează, dar ea refuză să…
×