CSM București s-a calificat și cu băieții în grupele unei competiții europene de handbal. Portarul Ionuț Iancu a fost fenomenal și în Spania

Redactor:
Marius Hutu

România s-a calificat cu două echipe în grupele Cupei EHF. După ce Dinamo a trecut de Maribor Branik a venit și rândul echipei CSM București să facă pasul în această fază a competiției. Formația pregătită de Zvonko Sundovski a terminat la egalitate, 29-29, manșa retur cu Frigorifico Morazzo (Spania), în turul 3 preliminar, dar la „general” a câștigat cu 60-53.

CSM București s-a deplasat în Spania cu un avantaj de 7 goluri după partida de la Chiajna (scor 31-24), în care diferența dintre cele două formații a fost și mai mare. La jocul retur însă bucureștenii au suferit pentru aproximativ 30 de minute. Purtate pe val de fani, gazdele s-au apropiat la 2 goluri de CSM, la „general”, după ce în minutul 24 era înregistrat scorul de 14-9. Reprezentanta României a fost depășită ușor în apărare, dar problemele reale au fost în atac, unde elevii lui Sundovski s-au descurcat greu în fața unei apărări agresive și au ratat din câteva situații foarte bune.

Până la pauză (scor 14-11), CSM București a reușit să strângă rândurile măcar în defensivă, fiind susținută foarte bine de portarul Ionuț Iancu, care a fost la înălțime și până atunci. Jucătorul de 21 de ani avea să dea recital însă în partea secundă.

Echipa din Capitală a dat o adevărată probă de rezistență în repriza secundă, când a reușit să rămână aproape de Frigorificos Morazzo, deși s-a confruntat cu mai multe situații de inferioritate numerică. Jocul 5 conta 6 nu s-a refectat și pe tabela de marcaj, întrucât interii Humet și Milosevic, dar și pivotul Novanc au reușit să găsească calea spre gol aproape de fiecare dată. Apoi, Iancu a fost fenomenal între buturi și a apărat inclusiv două aruncări de la 7 metri.

Momentul decisiv s-a petrecut în minutul 52, când Humet a marcat pentru 24-25, iar apoi portarul de la CSM a apărat un 7 metri. Euforia publicului local s-a mai stins, iar echipa din București a reușit chiar să restabilească egalitate în minutul 59 (scor 28-28) și chiar să preia conducerea prin Stamate. Într-un final tensionat, în care Sundovski a fost aproape îmbrâncit de omologul de la Morazzo, spaniolii au egalat la 29-29, rezultat cu care s-a și încheiat partida retur. CSM București s-a calificat astfel în permieră în grupele Cupei EHF.

Așadar, odată cu terminarea partidei Frigorificos Morazzo – CSM București avem și tabloul complet al celor 16 formații calificate pentru grupele Cupei EHF:

Winterthur (Elveția), Ystads (Suedia), Dinamo București, SKA MInsk (Belarus), Holstebro (Danemarca), Aalborg (Danemarca), Anaitasuna (Spania), OCI Lions (Olanda), Silkeborg (Danemarca), Nantes (Franța), Chamberry (Franța), Goppingen (Germania), CSM București, Magdeburg (Germania), St. Raphael (Franța), Granollers (Spania).

Deținătoarea trofeului, Fuchse Berlin, a fost eliminată în turul 3 preliminar. Nantes și Goppingen și-au depus dosarele pentru a organiza turneul Final 4 al Cupei EHFG, în mai 2016. Tragerea la sorți este programată joi – 3 decembrie. Meciurile din grupe se vor desfășura în perioada 13 februarie – 27 martie.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?