FC Botoșani – CSM Poli Iași 1-3. Echipa lui Neagoe câștigă derby-ul Moldovei după un meci cu patru eliminări

Redactor:
Dan Mirea
FC Botoșani - CSM Poli Iași 1-3. Echipa lui Neagoe câștigă derby-ul Moldovei după un meci cu patru eliminări

CSM Politehnica Iași a câștigat, sâmbătă, scor 3-1, meciul disputat în deplasare cu FC Botoșani, în etapa a 20-a din Liga 1.

Au marcat: Plămadă 70′ / L. Bole 23′, 61′, A. Cristea 37′ pen.

• FC Botoșani: Iliev – Patache, Miron, Burcă, Mușat – Vașvari, Greu (Plămadă 45′)- Golofca, W. Barbosa, M. Roman (Astafei 64′) – Elek (Hergheligiu 80′). Antrenor: Leo Grozavu.
  • CSM Politehnica Iași: Grahovac – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato (Țigănașu 74′) – V. Gheorghe, Crețu (Mitic 87′) – Bole, Ștefănescu (Boiciuc 62′), Ciucur – A. Cristea. Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonașe galbene: Miron 25′, 37′, Vașvari 82′ / Frăsinescu 34′, 90+3′, Sato 51′, Bosoi 69′, Ciucur 90+4′, 90+5′.

Cartonașe roșii: Miron 37′, Golofca 39′ / Frăsinescu 90+3′, Ciucur 90+5′.

Arbitri: Ovidiu Hațegan (Arad), Sebastian Gheorghe (Suceava), Radu Ghinguleac (București); rezervă: Robert Dumitru (Sfântu Gheorghe).

Observatori: Cristian Nica (Ploiești/FRF), Adrian Ionescu (București/LPF).

Stadion: „Municipal”, Botoșani.

Minutul 90+4: ROȘU IAȘI! Ciucur intră violent la Mușat, ia primul cartonaș galben, protestează și îl vede și pe al doilea.

Minutul 90+3! ROȘU IAȘI! Frăsinescu trage de timp, vede al doilea cartonaș galben și pleacă la cabine.

Minutul 70: GOL FC BOTOȘANI! Plămadă înscrie din lovitură liberă după o greșeală a lui Grahovac

Minutul 61: GOL IAȘI! Andrei Cristea pasează perfect, Bole apare nemarcat și face dubla.

Minutul 39: ROȘU FC BOTOȘANI! Golofca îl lovește fără minge pe Sato și e eliminat dierct de arbitrul Ovidiu Hațegan.

Minutul 37: GOL IAȘI! Andrei Cristea bate foarte bine, sus și în dreapta lui Iliev și duce scorul la 2-0.

Minutul 36: ROȘU FC BOTOȘANI! Andrei Cristea ratează singur cu portarul, dar mingea ajunge la Bole, care-l driblează pe Miron și-l obligă pe acesta să-l faulteze în careu. Al doilea galben pentru Miron, care e eliminat, și penalty pentru CSM Poli.

Minutul 23: GOL IAȘI! Ciucur bate surprizător o lovitură liberă din partea dreaptă, îl păcălește pe Iliev și deschide scorul.

FC Botoșani și CSM Poli Iași se întâlnesc în această seară, de la ora 18:00, în derby-ul Moldovei, unul pe care elevii lui Leo Grozavu sunt obligați să-l câștige pentru a rupe lanțul meciurilor fără victorie, care deja durează de cinci etape. Gazdele din această seară nu au mai simțit gustul celor trei puncte de la meciul cu ACS Poli Timișoara, scor 2-0, din 31 octombrie. De atunci au mai urmat două remize și trei înfrângeri, ultima pe terenul celor de la ASA Târgu Mureș, scor 0-2, pe terenul echipei care ocupă penultimul loc în Liga 1.

„Nu am pierdut niciodată împotriva Iașiului și mi-aș dori ca și acum să fie la fel. Sunt convins că dacă băieții vor avea orgoliu, vor face din nou o partidă foarte bună. Vom face orice depinde de noi să câștigăm. La fotbal este nevoie și de șansă, șansă care ne-a lipsit în ultimul timp”, a declarat Leo Grozavu.

Oaspeții din această seară vin la Botoșani după victoria de pe teren propriu, cu Concordia Chiajna, scor 1-0, iar Eugen Neagoe a subliniat importanța celor trei puncte puse în joc în derby-ul Moldovei.

„E o partidă foarte importantă pentru noi. Nu doar că e derby-ul Moldovei, dar și miza punctelor e mare. Ne dorim cele trei puncte, avem mare nevoie de ele, vom face totul să câștigăm. Botoșani este o echipă bună, chiar dacă nu trece printr-o perioadă fastă”, a declarat antrenorul lui CSM Poli Iași, Eugen Neagoe.