Șoc și groază la Cheile Grădiștei: Burleanu a călcat pe minge și și-a sucit glezna la miuță, Bodescu l-ar fi amenințat pe președintele AJF Mehedinți pe motiv că n-a semnat adeziune pentru șeful FRF. Scandal la ședința cu AJF-iștii: „Parcă suntem în Coreea de Nord!”

Redactor:
Matei Udrea
Șoc și groază la Cheile Grădiștei: Burleanu a călcat pe minge și și-a sucit glezna la miuță, Bodescu l-ar fi amenințat pe președintele AJF Mehedinți pe motiv că n-a semnat adeziune pentru șeful FRF. Scandal la ședința cu AJF-iștii:
  • Publicat:
  • Actualizat:

Întrunirea șefilor FRF cu președinții Asociațiilor Județene de Fotbal derulată în weekend la Cheile Grădiștei a fost extrem de tensionată, fiind presărată cu incidente – unele comice, altele foarte grave.

Sâmbătă, o veste a făcut ocolul complexului de lux, stârnind hohote homerice de râs: Răzvan Burleanu a călcat pe minge la o miuță, sucindu-și ușor glezna. „Da, așa e, a călcat pe minge… Vă dați seama ce-a fost aici…”, a povestit, amuzat, unul din oamenii prezenți la fața locului și contactați de ProSport.  „Păi, dacă el, în poze, stă cu mâna pe minge… Așa se întâmplă când se bagă la ce nu știe”, au râs președinții de AJF-uri.


În toate pozele oficiale unde apare alături de o minge, Răzvan Burleanu ține obiectul în brațe. Acest amănunt a stârnit comentarii ironice printre participanții la escapada de la Cheile Grădiștei, după ce s-a aflat că șeful FRF a călcat strâmb încercând să controleze balonul. FOTO: razvanburleanu.ro

Un altul din martorii oculari a adăugat pentru ProSport, râzând: „Burleanu ar fi trebuit să joace duminică seară într-un nou meci, era programată o partidă între echipa AJF-urilor și echipa conducerii FRF. Meciul s-a jucat, dar Burleanu n-a mai venit”.
Subiectul a fost aflat și publicat și de jurnaliștii de la alte două publicații: Monitorul Expres și Libertatea.

„Este inadmisibil așa ceva!”

A urmat o ședință-maraton care s-a lăsat cu scandal. Sursele ProSport spun că șefii FRF nu i-au lăsat să vorbească pe cei care voiau să critice anumite lucruri. Comportamentul lui Burleanu a provocat reacția ostilă a unora dintre participanți. „Parcă am fi la comuniști, în Coreea de Nord! E inadmisibil așa ceva!”, ar fi strigat, spun sursele ProSport, Mihai Prunariu, președintele AJF Gorj. Acesta n-a fost, însă, singurul iritat de ceea ce se întâmpla în sală.

Duminică a urmat un incident și mai grav. Mai multe persoane care au participat la această agapă au povestit, pentru ProSport, că Gabriel Bodescu, secretarul general adjunct al FRF, l-a insultat și amenințat pe președintele AJF Mehedinți, Dumitru Paraschiv, reproșându-i pe un ton foarte agresiv că n-a vrut să semneze adeziunea de susținere a lui Răzvan Burleanu pentru candidatura la un nou mandat în fruntea federației.

„Nu s-a ajuns la bătaie, dar nici mult n-a lipsit”

„Spiritele s-au încins, s-a ajuns la vorbe urâte și la amenințări. Din fericire, lucrurile n-au degenerat în bătaie, dar nici mult n-a lipsit”, au povestit trei din persoanele care au fost la Cheile Grădiștei.
Contactat de ProSport, Dumitru Paraschiv a fost vizibil jenat de subiect: „Ei… Da, discuții contradictorii, pe teme de activitate, au fost… Eu sunt oltean, mă aprind mai repede… Dar să știți că n-a fost bătaie sau mai știu eu ce… E adevărat că n-am semnat adeziune pentru președintele Burleanu”.


Gabriel Bodescu (primul rând, al treilea din stânga, cu trening albastru închis și fular la gât) este umbra lui Răzvan Burleanu și pare a fi omul desemnat să facă treburile „murdare”. Incidentul de la Cheile Grădiștei este doar ultimul dintr-o serie în care secretarul general adjunct a fost implicat. Pe de altă parte, persoanele care au intrat în contact cu „tripleta” Burleanu – Vișan – Bodescu susțin că, dintre toți, doar ultimul e capabil să poarte o discuție coerentă și aprofundată despre fotbal. Dintre cei trei, Bodescu este, afirmă sursele ProSport, singurul cunoscător al fenomenului. FOTO: Sportul Ilustrat / Sorin Pană 
 

Voalat, despre acest incident grav a vorbit, dimineață, și Cristian Balaj, șeful AJF Maramureș și opozant al lui Burleanu, în emisiunea ProSport Live. Într-o intervenție telefonică, fostul arbitru Balaj a comentat: „Este foarte grav că se ajunge la incidente. Un înalt oficial al FRF, care se ocupă de copii și juniori, a amenințat în mod incalificabil membri ai federației, reproșându-le că nu vor să semneze adeziuni pentru Burleanu”.

Printre șefii FRF domnește, au relatat pentru ProSport participanții la ședința de la Cheile Grădiștei, o stare de mare tensiune după ce Ionuț Lupescu și-a anunțat, duminică, intenția de a candida la președinția federației.


UPDATE Într-o declarație acordată pentru Gazeta sporturilor, Gabriel Bodescu a dezmințit incidentele: „Nici vorbă de așa ceva. Vorbiți cu domnul de la Mehedinți. E dezinformare grosolană, nu e nimic adevărat. Ne contram pe oportunitatea de construire a terenurilor sintetice versus gazon natural. Incredibil, ce dezinformări!”. 

Totuși, mai mulți participanți la evenimente au continuat să susțină, pentru ProSport, că dialogul cu șeful AJF Mehedinți nu s-a oprit la o simplă polemică, iar Bodescu l-a insultat și i-a reproșat că nu-l susține pe Burleanu.

Actualul secretar general adjunct al FRF a mai avut, în trecut, episoade violente cu diverși preopinenți ai șefului său, Răzvan Burleanu. În urmă cu doi ani, el a fost bătut de Florin Prunea după un incident în care l-a înjurat pe acesta. Anul trecut, înaintea Adunării Generale a FRF din 27 mai, Bodescu i-a trimis mai multe mesaje de amenințare lui Justin Ștefan, secretarul general al LPF, avertizându-l acesta că va intra și el la pușcărie, ca și alte persoane care au îndrăznit să i se opună lui Burleanu. 
ProSport a scris despre acest subiect aici.
 

 

Matei Udrea / Redactor
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Alertă de ninsoare severă emisă de meteorologii Accuweather în București. La câți centimetri va ajunge stratul de zăpadă
Alertă de ninsoare severă emisă de meteorologii Accuweather în București. La câți centimetri va ajunge stratul de zăpadă
Anunțul grecilor despre Răzvan Lucescu, la trei zile după PAOK – FCSB
Anunțul grecilor despre Răzvan Lucescu, la trei zile după PAOK – FCSB
Monalisa Liuba a avut o presimțire TERIFIANTĂ în ziua în care a murit pe masa de operație! DEZVĂLUIRI ȘOCANTE
Monalisa Liuba a avut o presimțire TERIFIANTĂ în ziua în care a murit pe masa de operație! DEZVĂLUIRI ȘOCANTE
Replică cu stil din partea lui Elias Charalambous pentru Răzvan Lucescu, după ce a numit ‘fake’ victoria FCSB-ului
Replică cu stil din partea lui Elias Charalambous pentru Răzvan Lucescu, după ce a numit ‘fake’ victoria FCSB-ului
UEFA a văzut ce schimbări a făcut Gigi Becali la pauză şi a reacţionat! Ce a notat forul european după „remontada” extraordinară reuşită de FCSB
UEFA a văzut ce schimbări a făcut Gigi Becali la pauză şi a reacţionat! Ce a notat forul european după…
Dawa, aproape de transferul carierei! Echipe din Premier League au manifestat interes pentru fundaşul FCSB:
Dawa, aproape de transferul carierei! Echipe din Premier League au manifestat interes pentru fundaşul FCSB: "Au existat discuţii"
Daniela Crudu a ajuns piele și os, după două nașteri! Imaginile care i-au șocat pe fanii săi
Daniela Crudu a ajuns piele și os, după două nașteri! Imaginile care i-au șocat pe fanii săi
Laurette rupe tăcerea despre relaţile cu Horia Tecău, Cristi Borcea şi Ion Ţiriac. A recunoscut tot: „Se supără soţia lui!”
Laurette rupe tăcerea despre relaţile cu Horia Tecău, Cristi Borcea şi Ion Ţiriac. A recunoscut tot: „Se supără soţia lui!”
BANCUL ZILEI. Bubulina: - I-am zis soțului că aseară am călcat strâmb!
BANCUL ZILEI. Bubulina: - I-am zis soțului că aseară am călcat strâmb!
Filmul crimei din Dolj. Orbit de gelozie, un bărbat l-a ucis pe iubitul fostei soţii. Tânărul urma să îşi sărbătorească azi ziua de naştere
Filmul crimei din Dolj. Orbit de gelozie, un bărbat l-a ucis pe iubitul fostei soţii. Tânărul urma să îşi sărbătorească…
O planetă mai BUNĂ decât Pământul, la o aruncătură de băț
O planetă mai BUNĂ decât Pământul, la o aruncătură de băț
Magnatul român care le-a cerut socrilor o maşină şi o sumă de bani pentru a da drumul unei afaceri a ajuns acum la fel de bogat ca Ion Ţiriac
Magnatul român care le-a cerut socrilor o maşină şi o sumă de bani pentru a da drumul unei afaceri a…
'O terorizează! E bolnav de gelozie!' CRBL a disperat-o pe biata Olga. Relația lor are zilele numărate
'O terorizează! E bolnav de gelozie!' CRBL a disperat-o pe biata Olga. Relația lor are zilele numărate
Ruptură totală între prinții Harry și William. S-a aflat ce a făcut de Meghan Markle
Ruptură totală între prinții Harry și William. S-a aflat ce a făcut de Meghan Markle
Crimă din gelozie, în Dolj! Un bărbat l-a ucis pe actualul iubit al fostei soții, în casa acesteia. Victima venise să îi aducă flori iubitei
Crimă din gelozie, în Dolj! Un bărbat l-a ucis pe actualul iubit al fostei soții, în casa acesteia. Victima venise…
Cei mai obraznici 'iepuraşi' din România. Poze de colecție cu Andreea Bălan, Anda Adam, Lavinia Pârva
Cei mai obraznici 'iepuraşi' din România. Poze de colecție cu Andreea Bălan, Anda Adam, Lavinia Pârva
Jocuri gratuite oferite în februarie. Oferte pentru PC, săptămânal
Jocuri gratuite oferite în februarie. Oferte pentru PC, săptămânal
Jocheul irlandez Michael O'Sullivan a murit după ce a căzut în timpul unei curse
Jocheul irlandez Michael O'Sullivan a murit după ce a căzut în timpul unei curse
2025: Poți depăși o căruță pe linia continuă? Ce spune Codul Rutier
2025: Poți depăși o căruță pe linia continuă? Ce spune Codul Rutier
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat mama fiilor lui, Landon și Liam
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat mama fiilor lui, Landon și Liam
×