Banatul, cucerit din nou de turci! CSM Lugoj, învinsă de echipa unuia dintre cei mai tari antrenori ai lumii

Redactor:
Anda Deliu
Banatul, cucerit din nou de turci! CSM Lugoj, învinsă de echipa unuia dintre cei mai tari antrenori ai lumii
  • Publicat:

CSM Lugoj a avut, miercuri seară, o misiune dificilă în prima manșă din optimile Cupei Challenge, unde a pierdut, la scorul de 3-0 (25-20, 25-19, 25-18), cu THY Istanbul, echipa susținută financiar de Turkish Airlines. Diferența dintre campionatul turc, poate cel mai tare din Europa, și cel românesc, a fost vizibilă, cu toate că lugojencele nu s-au făcut de râs. Nici turcoaicele nu au dat însă impresia că au forțat, în contextul în care au venit în România în condiții speciale.

Meciul a fost dominat, în mare parte, de turcoaice. Lugojul a reușit să joace onorabil, dar nu a putut emite pretenții, ca în fața echipei din Liberec, în turul anterior din Challenge Cup. Primul set a aparținut total oaspetelor. În actul al doilea, lugojencele au început să prindă curaj și au pus probleme echipei din Istanbul chiar și când servea Georgiana Popa, o junioară de 15 ani. Totuși, experiența și-a spus cuvântul, iar turcoaicele au luat și setul al doile ași nu și-au mai complicat mul viața în setul trei.

Echipa turcă, păzită aproape ca un convoi militar

Aspectul special al partidie de la Lugoj a fost paza echipei din Istanbul. Motivul este legat de contextul internațional delicat. Echipa a venit de la hotel la Sala ”Ioan Kunst Ghermănescu” cu jandarmi și poliție, spre surprindere lugojenilor. Firește, gradul de risc stabilit de autorități nu s-a și concretizat cu nicio problemă, mai ales că fanii din Lugoj nu au deloc porniri belicoase.

Antrenorul Lugojului știe că au ”murit” frumos

Ugljesa Segrt, antrenorul sârb al gazdelor, spune că nu poate reproșa nimic echipei sale. ”Un adversar foarte puternic. Nu am ce să reproșez fetelor. Au jucat fix tot ce am stabilit, dar nivelul echipei din Turcia a fost prea înalt pentru noi. Cu serviciul, au fost multe greșeli, dar aceasta a fost singura noastră șansă, să riscăm cu serviciul. Și dacă greșim, nu asta era o problemă, pentru că urma preluarea perfectă. Exact în setul doi s-a văzut nivelul și experiența, când jucam aproape la egalitate, și ele au făcut ce trebuia, iar noi, nu. Ei aveau și alternative, dacă noi blocam o jucătoare, avea alternativa cu altele două și tot făceau punct”, a declarat antrenorul echipei din Lugoj.

O experiență foarte utilă pentru tinere

Alexandra Cauc, una dintre tinerele din lotul lugojencelor, spune că jocul a fost o experiență, în ciuda înfrângerii. ”A fost neașteptat de bine. Ne-am descurcat chiar foarte bine. Am ținut cât se poate să fim la punct cu ele. Dar experiența lor s-a văzut. Puteam să le punem mai multe probleme cu serviciul și să le rezistăm cât de cât în apărare. Ele tot timpul ne pot aduce un plus de experiență nouă. A fost un contact cu voleiul de afară. Da, au fost și emoții. Nu ne așteptam să vină atât de multă lume. Le mulțumim că au venit și ne-au susținut. Sperăm să o facă și la meciul de sâmbătă cu Rapid”, a punctat Cauc.

Marcello Abbondanza, guru al voleiul, impresionat de Lugoj

Formația din Istanbul este antrenată de Marcello Abbondanza, antrenor care a devenit campion în nouă țări diferite. Tehnicianul a avut cuvinte de laudă pentru micul club lugojean. ”Un succes cu 3-0 e important, mai ales în duble manșe și când ai primul joc în deplasare. E un rezultat mare. Ele au arătat că sunt luptătoare, au avut o atitudine bună în meciurile anterioare, inclusiv în campionat. Am venit aici așteptându-ne la o luptă importantă. Și asta ne-a ajutat să obținem acest rezultat. Nu am jucat un volei incredibil, dar am avut starea mentală potrivită. Să joci aici nu e ușor. Fanii și-au susținut echipa, tribunele sunt aproape de teren. Ceea ce de obicei nu e bine când joci în deplasare, dar suntem fericiți cu rezultatul final. Eu mă aștept mereu să luptăm, și atunci, da, câștigi cu 3-0. Am venit la echipă de o lună și ceva. E al treilea meci meu în această competiție prima dată când joc în Challenge Cup. Adversarul nu are multe străine, dar are putere să lupte și să joace foarte bine acasă”, a spus Abbondanza.

Atmosfera de la Lugoj, mai caldă decât la Istanbul!

Freya Aelbrecht, belgiana din lotul echipei turce, a spus că preferă o sală mică, ca la Lugoj, decât sălile mari pentru volei din Turcia.

”E foarte bine că am câștigat, pentru că mereu e dificil să joci în deplasare. Antrenorul nostru ne-a cerut să jucăm tot mai bine, să ne împingem limitele. Desigur, am făcut prea multe greșeli. Mai ales în primul set, ele au făcut puncte pe greșelile noastre. Le-am ținut în meci, le-am permis așa să revină. E o sală mică, dar cu o atmosferă frumoasă. Toată lumea le susținea și a fost greu pentru noi. Publicul le împingea de la spate. Am câștigat cu 3-0, e bine după un meci greu. În Turcia atmosfera e diferită. La unele meciuri e multă lume, dar la altele nu. Turcia e o țară mare, cu echipe mare, cu nume. Dar eu prefer să joc în sălile mici, cu atmosferă caldă. Pentru noi Challenge Cup este obiectivul nostru important. Cred că suntem printre primele trei favorite. Nu avem cum să fim outsideri cu jucătoarele noastre. Toată lumea ne dă drept favorite, dar trebuie să luăm fiecare meci, pe rând”, a punctat Aelbrecht.

Returul optimilor Cupei Challenge dintre THY Istanbul și CSM Lugoj se joacă în Turcia, în data de 4 februarie.

Foto: Gabriel Brezeanu și Sergiu Sfercoci / CSM Lugoj – volei

Anda Deliu / Redactor
Jurnalistă din septembrie 2010 și corespondent ProSport în Timiș din octombrie 2017. A terminat Jurnalismul la Universitatea de Vest din Timișoara și a urmat un masterat în Jurnalism sportiv la aceeași instituție de învățământ superior. Este singura ziaristă sportivă din Timișoara. citește mai mult
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Alertă de ninsoare severă emisă de meteorologii Accuweather în București. La câți centimetri va ajunge stratul de zăpadă
Alertă de ninsoare severă emisă de meteorologii Accuweather în București. La câți centimetri va ajunge stratul de zăpadă
Anunțul grecilor despre Răzvan Lucescu, la trei zile după PAOK – FCSB
Anunțul grecilor despre Răzvan Lucescu, la trei zile după PAOK – FCSB
Monalisa Liuba a avut o presimțire TERIFIANTĂ în ziua în care a murit pe masa de operație! DEZVĂLUIRI ȘOCANTE
Monalisa Liuba a avut o presimțire TERIFIANTĂ în ziua în care a murit pe masa de operație! DEZVĂLUIRI ȘOCANTE
Replică cu stil din partea lui Elias Charalambous pentru Răzvan Lucescu, după ce a numit ‘fake’ victoria FCSB-ului
Replică cu stil din partea lui Elias Charalambous pentru Răzvan Lucescu, după ce a numit ‘fake’ victoria FCSB-ului
UEFA a văzut ce schimbări a făcut Gigi Becali la pauză şi a reacţionat! Ce a notat forul european după „remontada” extraordinară reuşită de FCSB
UEFA a văzut ce schimbări a făcut Gigi Becali la pauză şi a reacţionat! Ce a notat forul european după…
Incredibil. Colţescu i-a recunoscut lui Claudiu Tudor că a greşit să anuleze golul Petrolului: ”A zis că poate s-a păcălit. O bătaie de joc!”
Incredibil. Colţescu i-a recunoscut lui Claudiu Tudor că a greşit să anuleze golul Petrolului: ”A zis că poate s-a păcălit.…
Daniela Crudu a ajuns piele și os, după două nașteri! Imaginile care i-au șocat pe fanii săi
Daniela Crudu a ajuns piele și os, după două nașteri! Imaginile care i-au șocat pe fanii săi
Laurette rupe tăcerea despre relaţile cu Horia Tecău, Cristi Borcea şi Ion Ţiriac. A recunoscut tot: „Se supără soţia lui!”
Laurette rupe tăcerea despre relaţile cu Horia Tecău, Cristi Borcea şi Ion Ţiriac. A recunoscut tot: „Se supără soţia lui!”
BANCUL ZILEI. Bubulina: - I-am zis soțului că aseară am călcat strâmb!
BANCUL ZILEI. Bubulina: - I-am zis soțului că aseară am călcat strâmb!
Filmul crimei din Dolj. Orbit de gelozie, un bărbat l-a ucis pe iubitul fostei soţii. Tânărul urma să îşi sărbătorească azi ziua de naştere
Filmul crimei din Dolj. Orbit de gelozie, un bărbat l-a ucis pe iubitul fostei soţii. Tânărul urma să îşi sărbătorească…
O planetă mai BUNĂ decât Pământul, la o aruncătură de băț
O planetă mai BUNĂ decât Pământul, la o aruncătură de băț
Magnatul român care le-a cerut socrilor o maşină şi o sumă de bani pentru a da drumul unei afaceri a ajuns acum la fel de bogat ca Ion Ţiriac
Magnatul român care le-a cerut socrilor o maşină şi o sumă de bani pentru a da drumul unei afaceri a…
'O terorizează! E bolnav de gelozie!' CRBL a disperat-o pe biata Olga. Relația lor are zilele numărate
'O terorizează! E bolnav de gelozie!' CRBL a disperat-o pe biata Olga. Relația lor are zilele numărate
Ruptură totală între prinții Harry și William. S-a aflat ce a făcut de Meghan Markle
Ruptură totală între prinții Harry și William. S-a aflat ce a făcut de Meghan Markle
Crimă din gelozie, în Dolj! Un bărbat l-a ucis pe actualul iubit al fostei soții, în casa acesteia. Victima venise să îi aducă flori iubitei
Crimă din gelozie, în Dolj! Un bărbat l-a ucis pe actualul iubit al fostei soții, în casa acesteia. Victima venise…
Cei mai obraznici 'iepuraşi' din România. Poze de colecție cu Andreea Bălan, Anda Adam, Lavinia Pârva
Cei mai obraznici 'iepuraşi' din România. Poze de colecție cu Andreea Bălan, Anda Adam, Lavinia Pârva
Jocuri gratuite oferite în februarie. Oferte pentru PC, săptămânal
Jocuri gratuite oferite în februarie. Oferte pentru PC, săptămânal
Jocheul irlandez Michael O'Sullivan a murit după ce a căzut în timpul unei curse
Jocheul irlandez Michael O'Sullivan a murit după ce a căzut în timpul unei curse
2025: Poți depăși o căruță pe linia continuă? Ce spune Codul Rutier
2025: Poți depăși o căruță pe linia continuă? Ce spune Codul Rutier
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat mama fiilor lui, Landon și Liam
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat mama fiilor lui, Landon și Liam
×