Jucătorul ajuns la națională, la un an după ce a vrut să se lase de fotbal. „Mă gândeam să mă fac jandarm sau polițist. Morala e să nu renunți la visurile tale” | EXCLUSIV

Jucătorul ajuns la națională, la un an după ce a vrut să se lase de fotbal. „Mă gândeam să mă fac jandarm sau polițist. Morala e să nu renunți la visurile tale” | EXCLUSIV
Fotbalistii Stefan Ashkovski, Bogdan Alexandru Mitrea, Roland Csaba Niczuly, Eder Gonzales Tortella, Nicolae Ionut Paun si Marius Stefanescu si staff-ul condus de catre Cristiano Bergodi de la Sepsi OSK Sfantu Gheorghe se bucura intr-o fotografie de grup realizata dupa castigarea Cupei Romaniei in urma meciului impotriva celor de la FC Voluntari, desfasurat pe Stadionul Rapid din Bucuresti, joi 19 mai 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
  • Publicat:
  • Actualizat:

Se găsesc scenarii de filme și în Liga 1, iar cel mai nou ar putea fi inspirat din viața lui Nicolae Păun. Mijlocașul central de 23 de ani al lui Sepsi a fost convocat la echipa națională. Până aici nimic ieșit din comun, însă faptul că în urmă cu 13 luni planul lui Păun era să se încheie sezonul și să se facă polițist sau jandarm creează scenariul de film.

Meciul care avea să-i schimbe viața s-a jucat în aprilie 2021. Era partida la care Leo Grozavu l-a debutat în Liga 1, direct în play-off. Jucase până atunci la echipa secundă a lui Sepsi, în Liga 3 și era convins că nu va face carieră în fotbal. Doar că a arătat multă siguranță la debut, iar Grozavu nu l-a mai scos din echipă de atunci. Păun povestește cum a decis să nu se retragă înainte de finalul sezonului, doar pentru că părinții și cei care l-au antrenat au insistat să nu o facă.

Mijlocașul central crede că Edward Iordănescu a fost impresionat de travaliul său și de faptul că a câștigat un trofeu cu Sepsi.

Păun vorbește și despre cum a gestionat momentul în care Gigi Becali a spus public că îl dorește la FCSB.

„Sunt un jucător muncitor. În ultimele 10 partide nu am alergat sub 12 km”

– Cum ai primit această selecție? Te așteptai?
– Aveam foarte mici speranțe. M-a surprins puțin eram emoționat când am fost sunat, dar așteptam că mi-a dat mesaj Ștefănescu și mi-a zis „vezi că te sună și pe tine”.

– Cum a fost acest sezon pentru tine?
– Am avut un început mai slăbuț, împreună cu echipa. Am fost în nota echipei. Dar apoi ne-am redresat cu domnul Bergodi și pot să-l numesc un sezon reușit.

– Cu ce calități crezi că l-ai determinat pe selecționer să te cheme la națională?
– Am jucat multe meciuri și probabil și pentru că am reușit să câștig ceva cu echipa. Dacă nu câștigam Cupa României, dacă nu am fi reușit să terminăm pe primul loc în play-out și rămâneam pe 10-11, nu atrăgeam atenția.

– Crezi că pe lângă performanțele cu echipa, constanța este calitatea ta principală?
– Da. Și sunt un jucător muncitor. Nu mă dau în spate de la muncă. În ultimele 10 partide nu am alergat sub 12 km. Am avut și 12,9 kilometri, la meciul cu Dinamo.

„Nu îmi convenea că nu am făcut nimic și erau doi ani de când am terminat liceul. Așteptam să se termine sezonul și să mă las”

– E adevărat că erai pe punctul să te faci jandarm?
– Da, am avut în cap chestia asta chiar, cu un un an înainte să debutez. Eram la Liga 3 și n-am mai vrut să continui. Nu îmi convenea că nu am făcut nimic și erau doi ani de când am terminat liceul. Au tot insistat cei de la Târgu Secuiesc și cei de la Cluj, unde făcusem junioratul. Au fost mulți oameni care au insistat. Și părinții spuneau să mai stau un an, că e visul meu. Eu eram supărat că făceam antrenament cu echipa mare și jucam în Liga 3. Am stat destul de mult prin preajma Ligii 1. Am jucat și niște amicale și tot mă felicita, dar apoi nimic. Am jucat și fundaș central mai mult, până să debutez. Și probabil și aia a fost problema. Așteptam să se termine sezonul și să mă las sau să mai încerc altundeva.

– De ce jandarm?
– Polițist, jandarm… Nu eram sigur. Asta pentru că am terminat liceul, am luat BAC-ul și aceste meserii îmi era mai ușor mie să le fac. În plus, cred că sunt servicii bune.

Nicolae Păun

– Care a fost meciul ce ți-a schimbat viața?
– Meciul de debut. Toată lumea se aștepta să mă schimbe după 10 min, dar n-a fost așa (râde).

– Atunci erai conștient cât de important este?
– Da, am zis să prind măcar 30 de minute. Eram și foarte emoționat, dar a început, a trecut timpul și nu mai simțeam emoțiile.

– N-ai simțit o mare diferență între Liga 3 și play-off-ul din Liga 1?
– E presiunea mai mare, trebuia să fii mai atent. Apoi viteza de joc. Se juca mult mai rapidă și mult mai organizat. Mie îmi place jocul organizat. Sunt foarte organizat tactic.

Despre transferul la FCSB: „Citeam presa și nu îmi plăcea când era ceva răutăcios. Nu știu dacă a fost ceva oficial sau doar vorbe”

– Ce ți-a spus Grozavu mai ții minte?
– Să am curaj, să nu mă complic, să joc simplu și să fac ce știu. Nu a pus presiune pe mine.

– S-a vorbit mult și despre transferul tău la FCSB. Cum a fost acea perioadă pentru tine?
– La început a fost ceva nou, surprinzător, că toată lumea vorbește despre tine când e vorba de FCSB. Dar toți își dau cu părerea și citeam presa și nu îmi plăcea, când era ceva răutăcios. Apoi n-am mai citit. Gândul meu era la Sepsi. L-am lăsat pe impresar să se ocupe și nu am insistat. Era o echipă bună, un pas înainte, dar nu am insistat neapărat. Mă simt foarte bine la Sepsi. Nici nu știu dacă a fost ceva oficial sau doar vorbe.

– Nu mai mergi la Jandarmerie, mergi la națională. Care e morala poveștii tale?
– Să nu renunți niciodată la visurile tale. Dar asta o spui după ce reușești (râde).

Licențiat în jurnalism, Vlad Măcicășan a început să colaboreze cu ProSport încă din anii de facultate. Scrie fără întrerupere pentru ProSport de 17 ani, când a și început cariera de jurnalist sportiv. Jurnalist de presă scrisă și tv, Vlad Măcicășan moderează și emisiuni ... citește mai mult
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Alertă de ninsoare severă emisă de meteorologii Accuweather în București. La câți centimetri va ajunge stratul de zăpadă
Alertă de ninsoare severă emisă de meteorologii Accuweather în București. La câți centimetri va ajunge stratul de zăpadă
Anunțul grecilor despre Răzvan Lucescu, la trei zile după PAOK – FCSB
Anunțul grecilor despre Răzvan Lucescu, la trei zile după PAOK – FCSB
Monalisa Liuba a avut o presimțire TERIFIANTĂ în ziua în care a murit pe masa de operație! DEZVĂLUIRI ȘOCANTE
Monalisa Liuba a avut o presimțire TERIFIANTĂ în ziua în care a murit pe masa de operație! DEZVĂLUIRI ȘOCANTE
Replică cu stil din partea lui Elias Charalambous pentru Răzvan Lucescu, după ce a numit ‘fake’ victoria FCSB-ului
Replică cu stil din partea lui Elias Charalambous pentru Răzvan Lucescu, după ce a numit ‘fake’ victoria FCSB-ului
UEFA a văzut ce schimbări a făcut Gigi Becali la pauză şi a reacţionat! Ce a notat forul european după „remontada” extraordinară reuşită de FCSB
UEFA a văzut ce schimbări a făcut Gigi Becali la pauză şi a reacţionat! Ce a notat forul european după…
Dawa, aproape de transferul carierei! Echipe din Premier League au manifestat interes pentru fundaşul FCSB:
Dawa, aproape de transferul carierei! Echipe din Premier League au manifestat interes pentru fundaşul FCSB: "Au existat discuţii"
Daniela Crudu a ajuns piele și os, după două nașteri! Imaginile care i-au șocat pe fanii săi
Daniela Crudu a ajuns piele și os, după două nașteri! Imaginile care i-au șocat pe fanii săi
Ce mare a crescut băieţelul lui Reghecampf şi al Corinei Caciuc! Liam seamănă leit cu celebrul antrenor, dar a moştenit un detaliu special de la mama sa FOTO
Ce mare a crescut băieţelul lui Reghecampf şi al Corinei Caciuc! Liam seamănă leit cu celebrul antrenor, dar a moştenit…
BANCUL ZILEI. Bubulina: - I-am zis soțului că aseară am călcat strâmb!
BANCUL ZILEI. Bubulina: - I-am zis soțului că aseară am călcat strâmb!
Filmul crimei din Dolj. Orbit de gelozie, un bărbat l-a ucis pe iubitul fostei soţii. Tânărul urma să îşi sărbătorească azi ziua de naştere
Filmul crimei din Dolj. Orbit de gelozie, un bărbat l-a ucis pe iubitul fostei soţii. Tânărul urma să îşi sărbătorească…
O planetă mai BUNĂ decât Pământul, la o aruncătură de băț
O planetă mai BUNĂ decât Pământul, la o aruncătură de băț
Magnatul român care le-a cerut socrilor o maşină şi o sumă de bani pentru a da drumul unei afaceri a ajuns acum la fel de bogat ca Ion Ţiriac
Magnatul român care le-a cerut socrilor o maşină şi o sumă de bani pentru a da drumul unei afaceri a…
'O terorizează! E bolnav de gelozie!' CRBL a disperat-o pe biata Olga. Relația lor are zilele numărate
'O terorizează! E bolnav de gelozie!' CRBL a disperat-o pe biata Olga. Relația lor are zilele numărate
Ruptură totală între prinții Harry și William. S-a aflat ce a făcut de Meghan Markle
Ruptură totală între prinții Harry și William. S-a aflat ce a făcut de Meghan Markle
Crimă din gelozie, în Dolj! Un bărbat l-a ucis pe actualul iubit al fostei soții, în casa acesteia. Victima venise să îi aducă flori iubitei
Crimă din gelozie, în Dolj! Un bărbat l-a ucis pe actualul iubit al fostei soții, în casa acesteia. Victima venise…
Cei mai obraznici 'iepuraşi' din România. Poze de colecție cu Andreea Bălan, Anda Adam, Lavinia Pârva
Cei mai obraznici 'iepuraşi' din România. Poze de colecție cu Andreea Bălan, Anda Adam, Lavinia Pârva
Jocuri gratuite oferite în februarie. Oferte pentru PC, săptămânal
Jocuri gratuite oferite în februarie. Oferte pentru PC, săptămânal
Jocheul irlandez Michael O'Sullivan a murit după ce a căzut în timpul unei curse
Jocheul irlandez Michael O'Sullivan a murit după ce a căzut în timpul unei curse
2025: Poți depăși o căruță pe linia continuă? Ce spune Codul Rutier
2025: Poți depăși o căruță pe linia continuă? Ce spune Codul Rutier
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat mama fiilor lui, Landon și Liam
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat mama fiilor lui, Landon și Liam
×