Dinamo – Universitatea Craiova 0-2, în prima etapă din Superliga | Două penalty-uri în cinci minute și eșec pentru „câini” la revenirea în prima ligă!

Redactor:
Robert Vișan
Dinamo - Universitatea Craiova 0-2, în prima etapă din Superliga | Două penalty-uri în cinci minute și eșec pentru „câini” la revenirea în prima ligă!

Meciul dintre Dinamo și Universitatea Craiova s-a disputat luni seară, pe Stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală, în cadrul primei etape a noului sezon din Superliga.

Primul gol al partidei a fost marcat în minutul 54, de către Andrei Ivan, dintr-un penalty comis în urma faultului făcut de către portarul Golubovic asupra atacantului Mitriță.

Dinamo a avut șansa de a restabili egalitatea, după doar cinci minute, când Alexandru Crețu l-a faultat pe Quentin Bena în careu, iar arbitrul a dictat penalty. Ahmed Bani a fost cel care și-a asumat responsabilitatea, însă portarul Laurențiu Popescu a apărat.

Jovan Markovic a fost cel care a închis tabela în prelungiri, în minutul 90+6, după pasa lui Alex Mitriță, revenit în această vară la Universitatea Craiova.

Astfel, partida s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 2-0.

FINAL: Dinamo – Universitatea Craiova 0-2

Min. 90+7: Final de meci!

Min. 90+6: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Mitriță pasează pentru Markovic, iar acesta din urmă majorează diferența!

Min. 83: Dublă schimbare la Dinamo: ies Ghezali și Bani, intră Țîră și Borcea.

Min. 81: Schimbare la Universitatea Craiova: intră Ișfan, iese Ivan.

Min. 73: Mută și Universitatea Craiova: iese Crețu, intră Mateiu.

Min. 72: Schimbare la Dinamo: intră Costin, iese Iglesias.

Min. 65: Schimbare la Dinamo: iese Abdallah, intră Gregorio.

Min. 62: Schimbare la Universitatea Craiova: iese Borța, intră Căpățînă.

Min. 60: Popescu apără șutul lui Ahmed Bani!

Min. 59: Penalty pentru Dinamo! Alexandru Crețu îl faultează pe Quentin Bena în careu, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri pentru „câini”

Min. 54: GOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Ivan șutează puternic și deschide scorul pe „Arcul de Triumf”!

Min. 52: Penalty pentru Universitatea Craiova! Mitriță este faultat în careu de către portarul Golubovic și arbitrul dictează lovitură de la 11 metri pentru olteni.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+3: Pauză!

Min. 40: Ivan șutează, dinamoviștii resping până la Roguljic, dar acesta din urmă trimite peste poarta dinamoviștilor.

Min. 35: Ahmed Bani încearcă un șut de la distanță, dar mingea nu nimerește spațiul porții.

Min. 20: Abdallah șutează slab și irosește o ocazie pentru Dinamo.

Min. 4: Nicușor Bancu centrează în careu, dar Alexandru Crețu trimite peste poarta dinamoviștilor.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

DINAMO: A. Golubovic – G. De Moura, Giafer, Bena, Amzăr – N. Roșu, Larrucea, D. Iglesias, Ghezali – A. Bani, Abdallah
REZERVE: Dujmovic – V. Borcea, R. Grigore, Patriche, Țîră, Concalo Gregorio, Cr. Costin, I. Roșu, Dr. Irimia
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

UNIVERSITATEA CRAIOVA: I. Popescu – Borța, Zajkov, R. Silva, N. Bancu – Al. Crețu, Screciu – A. Ivan, Roguljic, Mitriță – A. Trică
REZERVE: Lazar – Badelj, Ndong, Mateiu, Căpățînă, Ișfan, M. Danciu, Markovic, Koljic