Presa din Spania a reacționat imediat după Anglia – Olanda 2-1! Cum și-a denumit adversara din finala EURO 2024, după ce naționala lui Southgate s-a salvat mereu în ultimele minute ale partidelor

Presa din Spania a reacționat imediat după Anglia - Olanda 2-1! Cum și-a denumit adversara din finala EURO 2024, după ce naționala lui Southgate s-a salvat mereu în ultimele minute ale partidelor

Presa din Spania a venit cu o reacție după Anglia – Olanda, scor 2-1! Cum au denumit-o ibericii pe rivala din finala EURO 2024, după ce reprezentativa lui Southgate s-a salvat în ultimele minute ale confruntării.

Presa spaniolă a reacționat după meciul Anglia – Olanda 2-1! Cum au catalogat-o cei de la AS.com pe adversara naționalei lor din finala EURO 2024, după ce echipa lui Southgate s-a salvat în prelungirile partidei de la Dortmund

Publicația AS.com a titrat, după meciul Anglia – Olanda, din semifinala Campionatului European, că englezii au fost „«Milagro team» contra Espana (n.r. echipa miracol contra Spaniei)”.

Asta dat fiind faptul că Ollie Watkins a reușit să înscrie ultimul gol al partidei în primul minut al prelungirilor, grație căruia reprezentativa Angliei s-a calificat în finala EURO 2024, acolo unde va da peste reprezentativa Spaniei.

De altfel, golul marcat de Watkins le-a distrus moralul fotbaliștilor lui Ronald Koeman. Virgil van Dijk, căpitanul „Portocalei Mecanice”, nu a putut să-și ascundă dezamăgirea după ce formația lui a fost eliminată de la Campionatul European.

„A fost o luptă grozavă, dar suntem lăsați cu mâna goală. Asta doare foarte mult. Am dat totul. Dacă golul vine așa în ultimul minut, pur și simplu e nasol”, a spus Virgil van Dijk.

Olandezii, cu moralul la pământ după meciul cu Anglia: „Este foarte trist”

Dumfries a admis faptul că rivalii lor au căpătat tot mai multă forță spre finalul partidei și că i-au dominat fără drept de apel, olandezul recunoscând că se simte cu adevărat trist din pricina eșecului suferit de echipa lui.

„Am simțit că devin din ce în ce mai puternici în prelungiri. Este foarte trist că acum suntem eliminați. A fost fantastic să văd sprijinul din partea fanilor. Am făcut tot ce am putut. În timpul acestui turneu am avut senzația că am devenit una cu suporterii. Asta merită un compliment”, a spus Dumfries.

Primul gol al partidei a fost înscris de olandezi prin Xavi Simons, cel care a deschis scorul în minutul 7. Mai apoi, în minutul 18, englezii au transformat un penalty, restabilind egalitatea grație lui Harry Kane. În primul minut al prelungirilor, Ollie Watkins a fost cel care a marcat golul final.

„Am fost foarte aproape să ajungem în finală. Din această cauză dezamăgirea este foarte mare. Dar toată lumea poate fi mândră de această echipă, iar acest lucru deja se întâmplă și este evident dacă ne uităm la numărul de suporteri care au fost astăzi la Dortmund. Aceasta este selecția pe care am făcut-o și am profitat la maximum de ea”, a spus selecționerul Olandei, Ronald Koeman, după eliminarea formației sale de la EURO.

Maria Miron / Autor
Este absolventă a facultății de Științe Politice, studii finalizate în 2021 cu o diplomă de master în „Analiza conflictelor internaționale”. A debutat în presă la Evenimentul Zilei, in ianuarie 2022, scriind articole pe domenii precum politic, social, economic sau sport. Mai apoi ... citește mai mult