Englezii au tras concluzia în cazul lui Radu Drăgușin, după ce Ange Postecoglou l-a scos la pauză în amicalul cu Bayern Munchen. Ce notă i-au dat românului după ce Tottenham a luat 3 goluri cu el pe teren

• Publicat:
  • Actualizat:

Ange Postecoglou l-a titularizat pe Radu Drăgușin în amicalul pe care Tottenham Hotspur l-a jucat cu Bayern Munchen în cursul zilei de sâmbătă, 10 august, însă fundașul român nu a avut parte de o misiune ușoară.

Cu el pe teren, bavarezii au înscris nu mai puțin de 3 goluri, prin Upamecano, Gnabry și Muller. În cele din urmă, Radu Drăgușin a fost înlocuit în startul reprizei secunde, la scorul de 1-3, când pe teren și-a făcut apariția mai experimentatul Cristian Romero.

„A avut câteva intercepții bune, dar l-a luat somnul la golul doi marcat de Bayern Munchen!”. Englezii, verdict pentru Radu Drăgușin după ce Ange Postecoglou l-a titularizat în ultimul amical al verii jucat de Tottenham

Sâmbătă, 10 august, Tottenham a jucat ultimul meci amical înainte de startul sezonului 2024 – 2025 din Premier League, iar Radu Drăgușin și compania au întâlnit-o, din nou, pe Bayern Munchen.

Londonezii s-au mai duelat cu Bayern în această vară și în cantonamentul din Coreea de Sud, pe 3 august, atunci când bavarezii s-au impus cu 2-1. Drăgușin a evoluat în primele 45 de minute atunci, iar în amicalul de sâmbătă a primit aceeași șansă din partea managerului Ange Postecoglou.

Drăgușin a fost titularizat în disputa cu Bayern Munchen, însă a avut parte de o primă repriză încărcată și la pauză a fost înlocuit. Pe scurt, Kulusevski a deschis scorul pentru Tottenham în minutul 1, dar apoi bavarezii s-au dezlănțuit. Upamecano, Gnabry și Muller au punctat în minutele 16, 31 și 44, iar Bayern a intrat la vestiare cu scorul de 3-1 în favoarea ei. După pauză, fără Drăgușin pe teren, Tottenham a mai înscris un gol, în minutul 62 mai precis, tot prin Kulusevski. Astfel, londonezii au pierdut din nou la un gol diferență cu Bayern, de data aceasta scor 2-3.

În ceea ce îl privește pe Radu Drăgușin, jurnaliștii de la Football London au încercat să nu fie critici. Fundașul român a primit nota 6 din partea englezilor, la fel ca apărătorul stânga, Djed Spence. În schimb, ceilalți doi fotbaliști din linia defensivă, Ben Davies și Pedro Porro, au fost notați cu 5.

Cei de la Football London au apreciat faptul că Radu Drăgușin a avut câteva intercepții bune pe atacurile lui Bayern, dar în același timp l-au pus ușor la zid pentru faptul că „a adormit” la golul secund încasat de Vicario:

A avut câteva intercepții bune în propriul careu, chiar dacă a revenit (n.r. – din vacanță) alături de echipă mai târziu decât ceilalți. Totuși, a fost surprins în timp ce trăgea un pui de somn la al doilea gol marcat de Bayern”, au evidențiat englezii.

Urmează debutul în noul sezon de Premier League

Așa cum am precizat deja, amicalul de sâmbătă a fost ultimul jucat de Tottenham în presezon. Lunea viitoare, pe 19 august, Radu Drăgușin și compania vor debuta în noua stagiune de Premier League, în deplasare cu Leicester, echipă promovată din Championship. Partida e programată să înceapă de la ora României 22:00.

Rămâne de văzut dacă Radu Drăgușin va fi titularizat de Ange Postecoglou și în acest meci, însă apărătorul român are o șansă bună de a fi în „primul 11”. Cristian Romero și Micky van de Ven, titularii din centrul defensivei, au jucat doar 45 de minute în presezon.

A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării în cadrul Universității din București, iar în presă a debutat la Sport.ro, în septembrie 2019. A lucrat aici până în februarie 2021, când a făcut pasul la Playsport.ro, unde a contribuit la lansarea pe piață a unui nou site ... citește mai mult