„Am jucat foarte prost! N-am existat”. Victor Angelescu, reacție virulentă după ce Rapid a fost spulberată de U Cluj. EXCLUSIV

Victor Angelescu a avut o reacție furibundă după ce Rapid a fost învinsă de U Cluj.

Luni, Rapid a suferit un adevărat șoc, fiind învinsă de U Cluj, în Giulești, cu scorul de 0-2. Golurile partidei au fost marcate de Pereira și Nistor.

Victor Angelescu, furios după Rapid – U Cluj 0-2

Victor Angelescu s-a declarat extrem de nemulțumit de jocul pe care elevii lui Marius Șumudică l-au arătat în meciul cu U Cluj. Totodată, a atras atenția la faptul că giuleștenii pică, din punct de vedere fizic, în ultimele minute ale partidelor.

„N-a fost o seară bună. O primă repriză bunicică, în prima parte, făcută de noi. Am avut mai mult posesia, am avut și niște ocazii în primele 20 de minute. În a doua repriză am jucat foarte prost. După primirea penalty-ului, n-am mai existat. A doua repriză a fost foarte slabă. După penalty, au picat moral. U Cluj merită victoria. E clar că avem o problemă în repriza a doua. Avem probleme fizice mai ales pe finalurile de meci. Nu arătăm bine pe toate finalurile de meci. Chiar și când am condus, am fost egalați, de multe ori. Avem încredere în jucători”, a declarat Victor Angelescu, în exclusivitate, pentru ProSport.

Ce a spus Marius Șumudică

„Nu am făcut nimic din ceea ce am lucrat două săptămâni. O scuză e că 10 au fost plecați la loturi. Nu am putut face cantonament. Pierdem dueluri, nu avem prospețime. Am întâlnit o echipă bună, mijlocul nu l-au schimbat niciodată. Ne-au pasat. De data asta am avut noi posesia, dar am dus-o din stânga în dreapta, nu găsim soluții.

Echipa nu știe să joace pe atac pozițional în momentul de față. E greu să faci o echipă care să domine pe Giulești, să joace pe atac pozițional. În momentul de față, la tot ce înseamnă dueluri unu contra unu, noi pierdem. Trebuie să lucrăm, nu se schimbă peste zi. Ce să zic de ce a fost în urmă? Are rost să zic ceva? Îmi asum, deciziile au fost ale mele. Ne-a lipsit prospețimea, luciditatea. Așa nu putem, să nu ajungem să dăm o centrare. Așa ceva nu se poate.

Este de meditat, vedem ce facem mai departe. Nu pot să accept ceea ce se întâmplă. La primul avem lovitură liberă, pleacă Chipciu 80 de metri, ne eliminam unu câte unu și ei înscriu. Ei au știut să facă fault tactic, noi nu am știut. Asta e. Pe atac pozițional nu am avut situații. Am început jocul bine, 10-15 minute. A doua repriză la fel, 7-8 minute nu au ieșit din careu.

Pe Grameni l-am scos pentru că am vrut altceva la mijloc, mai rapid. Avem nevoie de ambii jucători veniți, știu ce pot, echipa va arăta altfel cu ei. Îmi cer scuze în fața fanilor, este în totalitate greșeala mea. Am greșit, nu am putut mai mult. Eu le-am promis că putem fi măcar agresivi. În Giulești trebuie să dai dovadă de sacrificiu. Așa, să intrăm să bifăm un meci în campionat, nu accept”, a spus Marius Șumudică, imediat după înfrângerea cu U Cluj.

A făcut primii pași in presă la vârsta de 15 ani, când a început să semneze articole pe volan.ro. Apoi a scris pentru mai multe publicații din domeniul tech, cum ar fi gadget-talk.ro, dexblog.ro sau urbanteh.ro. Fiind pasionat și de fotbal, la vârsta de 17 ani a trecut „granița” spre ... citește mai mult