Lider șovăielnic

Liderul a jucat lamentabil în prima repriză, dar a mai dres-o în a doua parte, însă constănțenii acuză offsaid la golul de 1-1.

Locomotiva lui Andone nu stă pe șine în startul meciului. Iar marinarii lui Ion Marin își aruncă straiele de scafandrii din primul minut și trec în cele de acari. Șef de echipă, Todoran.

Nu trec zece minute iar Farul orbește ochii lui Sousa, care-i servește constănțeanului o minge perfectă tocmai în șase metri. Todoran (7) n-are emoții și-l execută sec pe Sousa.

CFR-ul nu arată a lider și nu leagă nimic nici după gol. Ba mai mult, Semedo (17) dă o chiflă din nici cinci metri de plasa lui Vlas. Farul are tupeu, iar Gerlem (20) și Maxim (32) îl bagă în criză pe Andone. CFR-ul marchează totuși, prin Ruiz (34), dar centralul Berbecaru vede hențul din preluarea feroviarului și anulează reușita.

Clujenii sunt apatici, nu leagă două pase, iar pauza vine ca o izbăvire.

De la vestiare „ceferiștii”intră cu ochelari de soare, iar Farul nu mai orbește. Semedo (51) ratează din 4 metri o reluare simplă, dar anunță golul. Constănțenii bâlbâie o minge în careu, Dani deviază la Dorsin (58) iar suedezul trage cu nerv din 2 metri pentru 1-1.

CFR-ul uită de apărare, se aruncă cu disperare spre 2-1, dar Dubarbier și Tony (60) stau lamentabil cu simțul plasei și din gura porții. Primul se scoate însă după un sfert de oră. Sprintează pe stânga, centrează în disperare, iar mingea ajunge la Trică (76), care nu iartă din centrul careului. Abia acum Farul începe să mai licărească, Mendy (87) ratează egalarea din 10 metri, dar CFR-ul își bagă în sacoșă victoria.

Mikael Dorsin, gol din ofsaid

Fundașul suedez Mikael Dorsin s-a aflat aseară la prima reușită în tricoul CFR-ului. Transferat în această iarnă de la Rosenborg, fundașul stânga a dezamăgit în primele meciuri disputate în România. Titularizat aseară întrucât Panin a fost suspendat, Dorsin a reușit să aducă egalarea pentru gazde, însă reluările tv au arătat că, în momentul în care a punctat, fundașul se afla în poziție de ofsaid, nesemnalizat de asistentul Szekely.

CFR, gol anulat corect

În minutul 34, elevii lui Ioan Andone au „explodat” de bucurie, crezând că au reușit să egaleze. Dorsin a centrat de pe stânga pentru Ruiz, care din șase metri a împins mingea în plasa porții apărate de Vlas. Centralul Victor Berbecaru nu a validat însă golul pe motiv că atacantul a preluat mingea cu mâna. În ciuda protestelor lui Andone, care inclusiv la pauză a sărit la arbitru, reluările tv au dovedit că Berbecaru a avut dreptate.