După ce a trecut cu emoții de primele două faze eliminatorii, Anglia își propune să ajungă pentru a doua oară consecutiv în finala turneului, întâlnind Olanda în a doua semifinală, de miercuri. O confruntare cu miză ridicată la Dortmund va decide echipa care va avansa în finala de duminică, de la Berlin, unde aşteaptă deja principala favorită Spania.

Descoperă oferta de SuperPariuri pentru Olanda – Anglia!

Finala, obligatorie pentru Southgate

Anglia a ajuns la a treia semifinală de turneu major din ultimele patru încercări, devenind astfel o prezență constantă în fazele finale, fără a obține însă trofeul mult dorit. Doar câștigarea trofeului va fi satisfăcătoare pentru echipa lui Gareth Southgate în această vară.

Englezii au ajuns la a patra semifinală în această competiţie după ce au învins Elveția în sferturile de finală, deși au fost conduși după golul marcat de Breel Embolo. Bukayo Saka a egalat spectaculos, forțând prelungirile, iar meciul a fost decis la loviturile de departajare, unde Anglia a transformat toate cele cinci penalty-uri, iar Jordan Pickford a salvat şutul lui Manuel Akanji. Astfel, echipa lui Southgate a trecut la limită prin cele două meciuri din fazele eliminatorii.

După ce a trecut cu greu de faza grupelor și a avut nevoie de o execuție spectaculoasă a lui Jude Bellingham pentru a reveni în joc împotriva Slovaciei, drumul Angliei până în acest punct nu a fost convingător, dar rezultatele sunt tot ce contează în acest moment al turneului.

Cine câştigă turneul final din Germania? Descoperă pariurile antepost şi alege-ţi favorita!

Drumul Olandei până în semifinală

Olanda, ghidată de Ronald Koeman, a obținut un loc în semifinală pentru prima dată din 2004, învingând o echipă surprinzătoare a Turciei pe Olympiastadion din Berlin. La fel ca Anglia, olandezii au avut nevoie de o revenire spectaculoasă pentru a-și asigura locul printre ultimele patru echipe.

Condusă la un gol și aproape eliminată, Olanda a găsit un salvator improbabil în persoana lui Stefan de Vrij, care a egalat în minutul 70, iar presiunea constantă a lui Cody Gakpo a forțat un autogol la scurt timp după aceea.

Căutând al doilea titlu european, după ce a ridicat trofeul în Germania cu 36 de ani în urmă, echipa lui Koeman a avansat din așa-numita „jumătate mai slabă” a tabloului, după ce a terminat pe locul trei în Grupa D.

După victoria împotriva Poloniei, un egal cu Franța și o înfrângere tumultuoasă în fața Austriei, Olanda a jucat împotriva României în optimile de finală, învingând selecţionata lui Edward Iordănescu la scor de neprezentare, 3-0.

Totuși, cu un lot condus de căpitanul Virgil van Dijk, Olanda va încerca să câștige doar a doua semifinală din istoria competiţiei. Povara istorie apasă greu pe umerii olandezi, având un record descurajator de patru înfrângeri din cinci semifinale anterioare.

Publicat: 10 07. 2024, 13:09