Alexuc și Munteanu au ratat finalele la CE de lupte

Sportivii Virgil Munteanu și Alin Alexuc-Ciurariu (foto, în stânga) au ratat, sâmbătă, finalele categoriilor 60, respectiv 96 de kilograme din cadrul competiției de lupte greco-romane, la Campionatele Europene de la Tbilisi.

La 60 de kilograme, Virgil Munteanu l-a învins în optimi pe danezul Tobias Fonnesbek, dar în sferturi a cedat în fața belarusului Maksim Kazkarski, eliminat și el apoi de finalistul categoriei, bulgarul Serafimov Angelov. Munteanu nu a mai intrat astfel în recalificări.

Și Alin Alexuc-Ciurariu a avut un parcurs similar la 96 de kilograme. În optimi a trecut de polonezul Marcin Olejniczak, dar în faza următoare a fost învins de azerul Salva Gadabadze, eliminat și el apoi în semifinale, de Artus Aleksanyan (Armenia), care va disputa finala. Sportivul român a ratat astfel recalificările și o eventuală luptă pentru medalia de bronz.

În primele zile de competiție, luptătorii tricolori au obținut următoarele rezultate: medalie de argint, cucerită de Estera Dobre (categoria 51 kilograme) și trei locuri cinci, obținute de Ana Maria Pavăl (55 kg), Adrian Moise (66 kg) și Andrei Franț (84 kilograme).