Alin Alexuc a bătut tot la Bansko. Luptătorul dinamovist a câștigat Internaționalele Bulgariei la finalul unui concurs în care nu a avut adversar

Luptătorul de greco-romane, Alin Alexuc (25 de ani) își continuă sezonul excelent din acest an. Sportivul legitimat la CS Dinamo  a câștigat medalia de aur la Internaționalele Bulgariei, competiție ce poartă numele a doi mari luptători de la sud de Dunăre, Nikola Petrov și Dan Kolov. Deși nu a concurat la categoria care l-a consacrat, 98 kg și  a urcat la 130 kg, Alexuc și-a câștigat fără probleme toate meciurile. Mai mult, în finală, el l-a învins prin superioritate (10-0) pe egipteanul Mohamad Abdellatif. În plus, România l-a mai avut pe podium și pe Virgil Munteanu,care la categoria 59 kg, a cucerit medalia de bronz

• La concursul din Bulgaria au participat sportivi din 20 de țări.

Alexuc a început în forță anul preolimpic, 2015. După ce a urcat pe locul 3 la Grand Prix-ul Ungariei, Alin a cucerit și bronzul la Memorialul Vehbi Emre&Hamit Kaplan de la Istanbul, la 98 kg. După acel turneu, lotul a plecat direct în Bulgaria, unde a participat la un stagiu de pregătire, finalizat cu turneul ” Nikola Petrov și Dan Kolov”.

Publicat: 25 04. 2015, 13:53
Actualizat: 25 04. 2015, 13:54