„Ar fi trebuit să plâng ca un bărbat adevărat”. Marele regret al lui David Popovici după ce a luat medalia de aur la Jocurile Olimpice și i-a fost cântat imnul României la Paris

SURSA FOTO: PROFIMEDIA

David Popovici a câștigat două medalii pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris. Deși este unul dintre cei mai apreciați înotători din lume, David Popovici vine cu un regret după ce a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice.

Înotătorul în vârstă de 19 ani a triumfat la proba de 200 de metri liber, după ce a făcut o cursă incredibilă, iar la proba de 100 de metri liber a câștigat medalia de bronz.

Marele regret al lui David Popovici după ce a cucerit aurul olimpic pentru România

David Popovici a mărturisit într-un interviu că marele său regret după ce a câștigat aurul olimpic a fost chiar în momentul intonării imnului. Înotătorul român a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber la finalul unei curse nebune, cu un timp de 1:44.72. Pe podium s-au mai aflat britanicul Matthew Richards, cu un timp de 1:44.74, și americanul Luke Hobson, cu un timp de 1:44:79.

„Am visat ca într-o zi steagul meu să fie primul arborat. Și, din fericire, chiar s-a întâmplat. A fost incredibil acel moment.

Chiar am fost nevoit să-mi stăpânesc lacrimile. Nu știu de ce. Ar fi trebuit să plâng ca un bărbat, ca un bărbat adevărat.

Și aurul a venit în Ziua Națională a Imnului României, deci un moment și mai simbolic”, a declarat David Popovici, pentru Arena.

David Popovici vrea să ia o pauză de trei luni după Jocurile Olimpice

Eforturile depuse pentru câștigarea celor două medalii la Jocurile Olimpice au fost mari de David Popovici, care este și cvadruplu campion european și dublu campion mondial. Astfel, Popovici a hotărât că are nevoie de o pauză meritată după triumful de la Paris.

„În prima săptămână de antrenament, după vacanță, te simți ca o piatră în apă. Este teribil!

Chiar dacă continui să înoți în vacanță, este diferit față de rutina de la antrenamentele zilnice.

Dar voi continua să înot. Iubesc să înot și nu mă voi opri. Mă opresc doar din antrenamente, dar cred că o să înot kilometri în fiecare zi, în ocean. Dar asta este diferit. Acum este momentul să mă relaxez puţin”, a mai spus David Popovici.

Publicat: 05 08. 2024, 16:17