LIVE BLOG Oprea s-a clasat pe locul al patrulea la CM de sală. 17,21 m a măsurat cea mai bună săritură a românului

UPDATE 19:15 S-a stabilit ierarhia finală: aurul merge la gâtul lui rusului Lyukman Adams, cu o săritură de 17:33, argintul îi revine cubanezului Ernesto Reve, cu 17:33, iar bronzul cubanezului Pedro Pichardo, cu 17,24 m.

UPDATE 19:12 Marian oprea a reușit o săritură foarte bună, de 17:21, atât cât avea și Adams, însă rusul izbutise o a doua săritură de 17:17. Românul s-a clasat pe poziția a patra la final.

UPDATE 19:07 Săritură de 17:24 pentru Pichardo, iar misiunea lui Oprea devine tot mai dificilă.

UPDATE 19:03 Lungime de 16,46 m pentru Marian la a cincea încercare. Românul are nevoie de cel puțin 17:18 m pentru a spera la medalie

UPDATE 18:57 Cubanezul Pichardo a reușit o săritură de 17:18 m și l-a devansat pe Oprea, care în acest moment este al patrulea.

UPDATE 18:50 Săritură depășită pentru Marian Oprea și la a patra încercare. Românul se menține pe poziția de bronz.

UPDATE 18:45 Liderul Ernesto Reve s-a retras din cauza unei accidentări.

UPDATE 18:40 În ciuda săriturii nereușite, Oprea se menține pe locul al treilea după trei rotații. În fața lui se află Ernesto Reve (Cuba), cu 17,33 m și Lyukman Adams (Rusia), cu 17,21 m.

UPDATE 18:35 Săritură depășită a „Struțului” la a treia încercare.

UPDATE 18:30 După a doua rotație, Oprea se clasează pe locul al treilea, fiind devansat de Ernesto Reve (Cuba) și Lyukman Adams (Rusia).

UPDATE 18:25 Marian a sărit 16:34 m la a doua încercare.

UPDATE 18:20 După prima rotație, românul se află pe prima poziție, urmat de Pablo Pichardo (Cuba), cu 16,73 m și Chris Carter (SUA), cu 16,54 m.

UPDATE 18:15 Oprea a reușit o săritură de 17:02 m din prima încercare.

Principalul pilon al atletismului românesc, Marian Oprea (32 de ani), s-a calificat în sâmbătă dimineață în finala probei de triplusalt a Campionatului Mondial de sală de la Sopot (Polonia). Elevul Doinei Anton a avut cel mai bun rezultat, 17,02 m, reușit din tentativa secundă. „Struțul” a întins ruleta la 16,68 m din prima încercare, iar la a treia săritură a renunțat.

Cubanezul Pedro Pichardo a obținut a doua performanță, 16,82 m, în timp ce rusul Lyukman Adams s-a clasat pe locul al treilea al calificărilor, 16,68 m.

Finala în care vor concura opt sportivi va avea loc duminică, de la ora 18:10.

Fost campion mondial de juniori (2000, Santiago de Chile, 16,41 m), „Struțul” e unul dintre cei mai constanți sportivi români din ultimul deceniu, în pofida faptului că prodigioasa sa carieră i-a fost marcată de nenumărate accidentări. Iată cele mai importante realizări ale piteșteanului în vârstă de 32 de ani.

2004 Atena – cucerește argintul olimpic (17,55 m), cea mai mare performanță a carierei, și devine al doilea medaliat la JO din istoria atletismului masculin românesc