Cal Crutchlow, rege pe ploaie torențială la Silverstone. Britanicul pleacă din pole, Rossi și Vinales în prima linie

Sesiune spectaculoasă de calificări la clasa MotoGP la Silverstone, acolo unde în timpul Q2 circuitul a fost inundat de ploaie, motiv pentru care ierarhiile normale, în special cele stabilite de antrenamentele libere, au fost date peste cap. După victoria uriașă de la Brno, acolo unde a triumfat datorită alegerii potrivite a gumelor, Cal Crutchlow a reușit să obțină pole-ul la cursa de casă cu un tur rapid de excepție. Cal Crutchlow a încheiat cel mai rapid tur de pistă în 2:19.265, cu 0.998 mai rapid decât Valentino Rossi.

„Il Dottore” va pleca al doilea din prima linie, iar poziția a treia a fost asigurată de Maverick Vinales, pilot Suzuki, cel care a obținut un timp cu +1.249 mai slab decât Crutchlow, suficient pentru a venipe prima linie, exact în ultimele secunde ale sesiunii Q2.

Am avut niște momente riscante, însă au fost după ce am făcut turul rapid. Am avut parte de o întâmpinare fantastică aici, mulțumesc fanilor, și sunt foarte fericit pentru ce a ieșit aici. Am avut un ritm bun și pe circuit uscat, pe ploaie am forțat cât a fost nevoie și a ieșit bine
Cal Crutchlow, LCR Honda

E important să fiu în prima linie, mai ales că au fost condiții dificile. Motocicleta a mers foarte bine în calificări, echipa este de felicitat pentru că mi-au dat-o atât de bună
Maverick Vinales, Suzuki Team

„Când sunt astfel de condiții e dificil, dar am fost norocoși să ne putem pregăti pentru asta încă din antrenamente. Am putut forța, iar faptul că plec din poziția secundă e important pentru cursă. Trebuie să vedem ce va fi pentru că pe uscat nu suntem atât de puternici”