A opta chindie!

Vechea cetate de scaun jubilează din nou. După un sezon în care s-a aflat pe marginea prăpastiei (locul 9 în 2008), Târgoviște și-a recăpătat în acest sezon aureola de cea mai bună echipă a baschetului românesc.
Municipal a ajuns să se bată în ultimul act al finalei cu Sf. Gheorghe, echipa cu cel mai spectaculos salt din ultimii doi ani.

Formația din Covasna nu a reușit însă să cunoască gustul marelui succes pentru că și în acest sezon a avut o rivală de mare calibru. Cu orgoliul rănit, Târgoviște a renăscut în vara trecută, iar până la meciul de aseară a spulberat tot, dovadă fiind bilanțul înregistrat, 33 de meciuri consecutive fără înfrângere. După două victorii clare și în marea finală a Diviziei A, meciul trei a fost tot la discreția trupei pregătite de Cătălin Tănase.

Sf. Gheorghe nu a venit însă victimă sigură la Târgoviște și a încercat să țină pasul cu formația gazdă în primele două sferturi, lucru pe care l-a și reușit în special datorită evoluțiilor lui Kajdacsi și Vass. După 35-31 la pauza mare, Municipal a apăsat însă pe accelerație, fiind împinsă de la spate și de 2.000 de fani. La rampă au ieșit Părău, care și-a condus perfect echipa, și Givens, care a dominat jocul sub panou și a înscris coș după coș. Astfel, tabela a ajuns la un neverosimil 75-51, zarurile fiind practic aruncate. La final, MCM s-a impus cu 84-65, cucerind titlul cu numărul opt din istorie.

Municipal MCM Târgoviște – CSS LMK Sf. Gheorghe 84-65

Dincă, Masilionene,Alecu, Părău 17, Toma 13, Bukovski, Boriga-Brosovszky 2, Turoczi 11, Valentin 10, Manta, Givens 23, Coker 8
Antrenor: Cătălin Tănase

Zoll 10, Vass 20, Ambruș 12, Șandor, Diatta 2, Nagy 1, Duffy 8, Kajdacsi 12, Bordas, Cazac
Antrenor: Csaba Deri

Pe sferturi: 19-16, 16-15, 26-20, 23-14; Sala Sporturilor (Târgoviște); Spectatori: 2.000; Arbitri: Fabiana Nițu – Viorel Constantinescu

Publicat: 21 05. 2009, 22:40
Actualizat: 21 05. 2009, 22:41