Al 6-lea titlu consecutiv pentru CSU!**

Echipa de baschet masculin CSU Ploiești a câștigat, sâmbătă, pe teren propriu, cel de-al șaselea titlu național consecutiv, după ce a învins Elba Timișoara, cu scorul de 80-66 (35-25), în partida a treia din cinci programate ale finalei Diviziei A.

Ca și în precedentele două partide ale finalei, Elba Timișoara a început în trombă disputa cu ploieștenii, conducând cu 11-5 și 14-9 (min. 6) și ieșind la prima pauză tot în avantaj, 17-14. Gazdele au trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 15, când Căruțașu a marcat ambele aruncări libere, 20-19, tot el mărind avantajul la următorul atac, 22-19. În doar câteva minute, CSU Ploiești a făcut diferență, 33-25, chiar dacă a lipsit spectacolul, gândul jucătorilor fiind mai mult la medaliile de campioni, care îi așteptau la final. După 35-25 la pauza mare, partida s-a transformat într-o formalitate, timișorenii realizând că nu mai au șanse de a întoarce soarta partidei. Cu un minut și jumătate înainte de finalul partidei, crainicul sălii ploieștene a declarat echipa favorită campioană, la scorul 78-61, dând citire numelor jucătorilor.

CSU Ploiești și-a trecut în cont astfel cel de-al șaselea titlu național consecutiv, care se adaugă și celor șase trofee de Cupa României, obținute de asemenea consecutiv.

Elba Timișoara rămâne cu consolarea jucătorii în premieră a unei finale de Divizia A și trecerea în palmares a primului titlu de vicecampionă.

"Am câștigat în trei meciuri, pentru că avem o bancă mai lungă și am avut o apărare mai performantă. Mă bucur pentru titlul câștigat", a declarat la final MVP-ul partidei, Virgil Căruțașu.

Publicat: 23 05. 2009, 20:54
Actualizat: 23 05. 2009, 21:23