Au umplut coșul! Cu Burlacu pe bancă, Steaua a obținut o victorie imensă în Liga Națională de baschet. „Militarii” au învins campioana en-titre după ce au condus tot meciul

Steaua, echipă cu o istorie impresionantă în baschetul masculin, grupare care a dat sportivi de top, de la Florin Ermurache la Anton Netolitzchi, a început cursa pentru titlu!

În sala Mihai Viteazul din București a avut loc partida de debut al primei grupe valorice din Liga Națională de baschet masculin, dintre Steaua București și campioana en-titre CSM CSU Oradea. Echipa roș-albastră a reușit o mare victorie, scor 85-83 (28-16, 15-26, 20-21, 22-20), conducând pe toată durata partidei.

Avându-l pe bancă în postura de principal pe Cătălin Burlacu, Steaua București a început partida cu Strahinja Jovanovic, Ronnie Lee Harrell Jr., Keith Charles Clanton, Radu Vîrnă și Radosav Spasojevic.

Primul sfert a aparținut echipei roș-albastre, reușitele lui Jovanovic și Spasojevic i-au dus pe steliști la 10 puncte avans.

În sfertul doi echipa oaspete a avut o revenire de formă, la pauză echipa gazdă având un avans de 1 punct, scor 43-42.

Sfertul trei a fost echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap, scor 63-63.

În sfertul patru echipa stelistă a fost mai proaspătă, a avut inițiativa, nu a cedat conducerea până la final și a reușit să se impună, scor 85-83.

De la echipa militară s-au remarcat: Ronnie Harrell jr. cu 25 puncte (4×3) și 7 recuperări, Keith Clanton cu 18 puncte și 11 recuperări, Spasojevic cu 16 puncte (1×3), Jovanovic cu 16 puncte (2×3) și 5 pase decisive, Andrei Mandache 7 puncte (1×3), Davis 2 puncte, Mâinea 1 punct.

Pentru CSA Steaua acest succes marchează un nou început. Clubul care își desfășoară meciurile în Sala Mihai Viteazul își așteaptă suporterii în număr cât mai mare la meciuri, aceștia având toate motivele să creadă că formația cu 21 de titluri în palmares a schimbat din nou macazul pe un drum al succesului. În etapa viitoare, CSA Steaua va întâlni în deplasare pe BC CSU Sibiu, câștigătoarea Cupei României 2019. Meciul are loc vineri, 18 octombrie.

Publicat: 14 10. 2019, 16:15
Actualizat: 14 10. 2019, 16:20