CSM Oradea a învins Steaua în ultimul derby din 2017! Cine este liderul Ligii Naționale de baschet la finalul turului

CSM Oradea a trecut pe teren propriu de Steaua Eximbank București, scor 89-81 în etapa a XI-a a Ligii Naționale de baschet masculin.

Oradea a condus pe toată durata partidei, dar Steaua a devenit extrem de periculoasă în ultimul sfert. Vicecampioana României s-a apropiat la un singur punct cu 3 minute înaintea sirenei, apoi gazdele s-au dezlănțuit, iar finalul le-a aparținut în totalitate. Cei mai importanți marcatori de la Oradea au fost Muhamed Pasalic (23 de puncte) – MVP, și Goran Gajovic (17 puncte).

După victoria cu 89-81, CSM Oradea încheie turul fazei I a sezonului regulat cu 7 succese și 4 înfângeri, la fel ca și steliștii. Niciuna dintre cele două formații nu se află însă pe podium! Primul loc este ocupat de campioana U-BT Cluj Napoca (20 de puncte), urmată de BC Timișoara (19 puncte), CSU Sibiu (19 puncte), Steaua București (18 puncte) și CSM Oradea (18 puncte).

Publicat: 29 12. 2017, 10:37
Actualizat: 06 01. 2018, 17:39