CSU Alba Iulia, a treia echipă calificată în semifinalele Cupei României la baschet feminin

Echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia s-a calificat marți, pe teren propriu, în semifinalele Cupei României, după ce a învins formația Universitatea Cluj, cu scorul de 69-65 (43-32), în manșa retur din sferturile competiției.

Principalele marcatoare ale partidei au fost King 18 puncte, pentru CSU Alba Iulia, respectiv Ajanovici 24 puncte, pentru Universitatea Cluj.

În tur, echipa clujeană s-a impus cu 63-62, astfel că scorul general este favorabil după două manșe celor de la CSU Alba Iulia, 131-128, care se califică la Turneul Final Four al Cupei României.

Primele două echipe calificate în semifinale sunt Sepsi Sfântu Gheorghe și Phoenix Galați, care au eliminat, în 9 decembrie, formațiile CSM Târgoviște și CSBT Alexandria în sferturile de finală ale competiției.

Ultimul meci din sferturi, dintre Olimpia Brașov și ICIM Arad, este amânat, în tur scorul fiind de 70-53 pentru formația arădeană.

Turneul Final Four al Cupei României, în care se vor juca semifinalele și finalele competiției, este programat în 5-6 februarie 2016.