CSU Ploiești a învins Elba în derby-ul etapei

Campioana la baschet masculin CSU Ploiești a învins sâmbătă, în deplasare, formația Elba Timișoara, cu scorul de 82-74 (42-49), în derby-ul etapei a XXX-a, ultima a returului Diviziei A.

Pe finalul sfertului secund, banca tehnică ploieșteană a fost penalizată cu greșeală tehnică, aruncările libere dictate pentru gazde ajutând Elba să se distanțeze la pauză, 49-42.

Ploieștenii și-au luat "revanșa" cu 20 de secunde înainte de finalul sfertului trei, preluând conducerea, 59-58, și detașându-se rapid la 58-65 în debutul ultimului sfert. Gazdele au revenit pe tabelă, 68-66 (min. 34), dar adversarii au ripostat la rândul lor, 68-71 (min. 36), pentru a se impune cu 82-74.

Principalii marcatori ai meciului au fost Dzambici 17 puncte și Velickovici 16, pentru gazde, respectiv Jones 23 puncte, Cepulis și Căruțașu, câte 12, pentru CSU Ploiești.