Țenter a lăsat Gazul aprins la Cluj:** „U” Mobitelco – Gaz Metan Mediaș 59-84! FOTO

Gaz Metan Mediaș a câștigat categoric derby-ul etapei împotriva celor de la „U” Mobitelco Cluj, scor 59-84 (18-24, 13-29, 13-11, 15-20). Întoarcerea lui Marcel Țenter la Cluj a fost, astfel, de rău augur pentru echipa la care s-a format ca jucător și antrenor.

O sală plină i-a primit cu aplauze pe Țenter și Krstanovic, oamenii care au adus la Cluj, în urmă cu doi ani, unicul titlu al ultimului deceniu. Partida a debutat cu un Hristo Nikolov într-o formă de zile mari, acesta punând pe tabelă primele zece puncte ale echipei sale (10-5). Pressingul agresiv impus de către antrenorul oaspeților a dat roade, schimbând radical cursul jocului. Clujenii au comis nenumărate greșeli, iar sfârșitul primului sfert i-a găsit debusolați complet (18-24).

Gazdele nu s-au regăsit nici în actul secund, medieșenii profitând de numeroasele breșe apărute în defensiva clujeană. „Găzarii” au reușit să se desprindă, punând pe tabelă un avantaj de 22 de puncte, obținut în mare măsură datorită timpului de odihnă cerut pe finalul primei reprize (31-53).

Revenirea – doar un vis
Elevii lui Bavcevic au revenit mult mai motivați de la vestiare, începând furtunos sfertul trei. Silvășan și Barnette și-au condus echipa spre un „run” de 9-0 care a ridicat tribunele în picioare. Entuziasmul fanilor clujeni a fost domolit însă brusc de aruncările de trei puncte reușite de Shiloh, Lilov sau Guțoaia,  care au readus avantajul de 20 de puncte (64-44).

Ultimul sfert a fost unul fără istoric, încercările clujenilor fiind trimise în derizoriu de prestația ireproșabilă a medieșenilor pe ambele faze de joc. Scorul a devenit chiar mai dureros pentru formația gazdă ce începuse partida cu mari speranțe. Oaspeții au mai pus încă cinci puncte pe tabelă în dreptul lor, astfel partida s-a încheiat cu victoria clară a echipei din Mediaș, scor 59-84.

Remarcații partidei au fost Nikolov (15 pct) și Silvășan (14 pct) de la „U”, respectiv Shiloh (17 pct) și Ivanovic (15 pct) din tabăra oaspeților.