Trei jucători suspendați și amendați, după incidentele de la meciul SCM Craiova-Gaz Metan Mediaș

Comisia de Disciplină din cadrul FR Baschet, întrunită marți, a decis suspendarea jucătorilor Rade Dzambici și Travis Bureau, de la SCM Craiova, respectiv Zoran Krstanovici, de la Gaz Metan Mediaș, după incidentele în care au fost implicați la meciul direct de luni seara.

Comisia de Disciplină din cadrul FR Baschet a luat următoarele decizii în cadrul ședinței de marți: sancționarea clubului organizator SCM Craiova cu amendă de 250 de euro, pentru intrarea în teren după încheierea jocului a unor persoane neautorizate, amendarea sportivului Rade Dzambici cu 600 de euro și suspendarea pe 4 etape, pentru acte de violență la adresa adversarului, amendarea lui Travis Bureau și a lui Zoran Krstanovici, cu câte 300 de euro și suspendare pe câte două etape, pe același motiv.

Rade Dzambici a primit o pedeapsă dublată, fiind considerat recidivist, după incidente similare la un meci din 1 martie.

Sancțiunile Comisiei de Disciplină pot fi atacate cu apel, în termen de 48 de ore.

Deciziile Comisiei de Discplină survin după incidentele din meciul de luni seara, dintre SCM Craiova și Gaz Metan Mediaș, scor 87-90, în cea de-a doua partidă din cinci programate în sferturile de finală ale play-off-ului.

Finalul partidei s-a încins, după ce jucătorul gazdelor Rade Dzambici l-a lovit din spate pe pivotul advers, Zoran Krstanovici. Acesta a ripostat, americanul Bureau de la SCM Craiova a intervenit și el în bătaie, s-a creat în îngrămădeală generală, din care cel mai afectat a fost Hallik, de la gazde, lovit de același Krstanovici. Dzambici a încercat să continue cu bătaia și după fluierul final, la vestiarul ardelenilor, dar forțele de ordine cu calmat spiritele.

Gaz Metan Mediaș conduce în sferturi cu 2-0 la general, iar sâmbătă și duminică va fi gazda meciurilor 3-4, având nevoie de o singură victorie, pentru a se califica în semifinale.