VIDEO Faza zilei în NBA! Un jucător l-a lovit dur sub centură pe un arbitru!

Extrema de forță a lui Chicago Bulls l-a lovit din greșeală sub centură pe arbitrul meciului cu Dallas Mavericks, pierdut aseară de „tauri”, scor 98-100.

Când mai rămăseseră doar trei minute de joc din sfertul doi al meciului dintre Dallas Mavericks și Chicago Bulls, extrema de forță a lui Chicago Bulls, Carlos Boozer, a reușit să îl fenteze cu o pivotare rapidă sub panou pe adversarul său direct, Dirk Nowitzki, și să marcheze cu un semi-cârlig de mâna dreaptă.

O fază normală de joc, care se întâmplă meci de meci. Însă ce a urmat după coșul lui Boozer a devenit faza zilei în NBA. Americanul de 31 de ani născut în Germania a început să se bucure cu gesturi largi, ținând pumnul în aer, dar nu a observat că în spatele său se afla arbitrul partidei, Danny Crawford. Iar Boozer l-a lovit fix sub centură pe Crawford, spre uimirea asistenței!  Surprinzător însă, Crawford nu a lăsat nici măcar o grimasă să îi apară pe față și s-a dus calm la masa oficială, fără să-l sancționeze pe Boozer.

Deși jucătorul lui Bulls a continuat meciul, reușind 25 de puncte și 11 recuperări, Bulls a pierdut meciul cu Mavericks cu 100-98, după o aruncare de trei puncte reușită de Dirk Nowitzki cu două secunde înainte de finalul timpului regulamentar.

Publicat: 31 03. 2013, 01:46
Actualizat: 31 03. 2013, 10:23