BREAKING NEWS | Cătălin Chirilă și Andrei Strat, vicecampioni mondiali de tineret la canoe dublu – 1000 de metri

Canoea românească este pe val și la Campionatele Mondiale de juniori și tineret de la Plovdiv (Bulgaria). Sportivii Cătălin Chirilă și Andrei Ștefan Strat (ambii legitimați la CSA Steaua) și-au reconfirmat valoarea la canoe dublu, pe distanța olimpică de 1000 de metri. Campioni europeni în acest an, Chirilă și Strat au cucerit medalia de argint la competiția mondială din Bulgaria. Cei doi sportivi antrenați de Florin Popescu și Petre Condrat au parcurs distanța în 3:43,863, fiind întrecuți de germanii Tim Hecker și Moritz Adam (3:42,893). Podiumul a fost completat de ungurii Balasz Kis și Balasz Dori (3:45,250).

Tot vineri, în finala de la kaiac simplu 1000 de metri, campioana europeană Laura Pleșca s-a clasat pe locul 8 cu un timp de 4:24,060. La kaiac 4 feminin, 500 de metri, echipajul tricolor format din Angela Bodnariuc, Georgiana Manofu, Nicoleta Popa și Natalia Bodnariuc s-a clasat în finala probei pe locul 6, în 1:41,704.