Rutierul italian Danilo Di Luca testat pozitiv cu EPO

Rutierul italian al echipei Vini Fantini-Selle Italia, Danilo Di Luca, a fost depistat pozitiv cu eritropoetină la un test antidoping ce a avut loc înaintea ediției din acest an a Turului Italiei, informează cyclingweekly.co.uk.

Danilo Di Luca (37 de ani) a fost testat antidoping la 29 aprilie. Italianul, care a mai fost suspectat în mai multe scandaluri legate de dopaj, a mai fost testat pozitiv, tot cu EPO, în 2009.

„Di Luca este un idiot și nu l-am vrut niciodată în echipă”, a declarat directorul sportiv al echipei Vini Fantini-Selle Italia, Luca Scinto, pentru Gazzetta dello Sport.

Di Luca a fost depistat pozitiv cu cinci zile înaintea startului Il Giro, care a avut loc la Napoli. În timpul etapelor, Di Luca a fost destul de activ, însă a evitat să atace pe finalul acestora, așa cum făcea în trecut.

Italianul se afla pe locul 26 la general, la 33 de minute și 33 de secunde de liderul Vicenzo Nibali.

Rutierul italian, care a trecut pe la echipe ca Liquigas, Katusha, Acqua&Sapone sau Riso Scotti, reușise în carieră să câștige câteva curse, printre care clasica Liege-Bastogne-Liege, Turul Lombardiei, Fleche Wallone, Turul Țării Bascilor, dar și Turul Italiei în 2007.