CSM București – Vipers Kristiansand 27-24. Victorie uriașă pentru vicecampioana României, aflată pe primul loc în Liga Campionilor

CSM București a obținut o victorie uriașă în Liga Campionilor, după ce a bătut-o pe Vipers în Sala Polivalentă, scor 27-24.

Astfel, vicecampioana României și-a asigurat primul gol pe final de an în cea mai importantă competiție europeană.

Sâmbătă, Rapid a obținut și ea o victorie importantă, după succesul cu Storhamar, astfel că ambele echipe din România visează să ajungă în Final Four-ul Ligii Campionilor.

CSM București – Vipers Kristiansand 27-24. Vicecampioana României, pe primul loc în Liga Campionilor

CSM București merge tot mai bine sub comanda lui Adi Vasile, iar duminică a obținut cea mai importantă victorie a grupei: 27-24 cu Vipers Kristiansand.

Prima repriză a fost una echilibrată, cele două echipe fiind de mai multe ori la egalitate. La pauză, Vipers a fost însă în avantaj: 16-15.

În repriza secundă, CSM București s-a desprins și s-a impus la trei goluri diferență, scor 27-24, în condițiile în care deținătoarea trofeului a marcat doar 8 goluri.

Etapa a IX-a a fost ultima din 2022, iar clasamentul este următorul: 1. CSM Bucureşti 15 puncte, 2. Vipers 13, 3. Odense 12, 4. SG BBM Bietigheim 190, 5. FTC 9, 6. Brest 7, 7. Krim Ljubljana 6 şi 8. Banik Most 0 puncte.

Următorul meci pentru CSM Bucureşti va fi în 7 ianuarie 2023, în deplasare cu ultima clasată, Banik Most.

În primele dispute ale grupei, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 30-28 cu Krim Ljubljana, 33-26 cu Brest Bretagne Handball, 28-28 cu SG BBM Bietigheim, 31-27 cu Odense Handold, 40-25 cu DHK Banik Most, 29-35 cu Vipers, 30-24 şi 33-29 cu FTC Budapesta.

Publicat: 18 12. 2022, 19:48
Actualizat: 18 12. 2022, 20:00