Cupa României la volei masculin a revenit celor de la Dinamo. Victorie clară la Cluj în finala cu SCM Craiova

Dinamo, echipa de volei masculin, a câştigat duminică, la turneul de la Cluj-Napoca, trofeul Cupa României, după finala cu formaţia SCM Craiova, scor 3-1. Scorul pe seturi a fost 18-25, 25-23, 28-26, 25-23.

Roș-albii au obţinut al 11-lea său trofeu din palmares după aproape două ore de joc (mai exact o oră și 56 de minute).

Dinamo, care din acest an este pregătită de cuplul de antrenori Stevan Ljubicic – Marian Constantin, cucerise ultima sa Cupă a României în 2019.

„Momentul decisiv s-a consumat în setul 3, la 1-1 la seturi și 21-18 pentru Craiova. Două blocaje ale lui Mocanu, inspirat introdus de antrenorul nostru, Stevan Ljubicic, ne-a readus în joc, iar de acolo, într-un final dramatic, am câștigat setul!

Mihalcea și Cubrilo (centri), Cuk și Canuto (secunzi), Cherbeleață (fals), Rodrigo (coordonare) și Mărieș (libero) au fost jucătorii cu care s-a început meciul. Au mai intrat Manda, Ionescu și Mocanu”, se scrie pe contul de Facebook al celor de la Dinamo.

În semifinale, campioana şi deţinătoarea trofeului, Arcada Galaţi, a fost eliminată de Dinamo Bucureşti, cu 3-0, iar SCM Craiova a învins Unirea Dej cu acelaşi scor.

Cupa României a fost câştigată ultima dată de campioana en-titre Arcada Galaţi. Turneul similar feminin va avea loc între 18-21 februarie.