Dorottya Buzaș, medaliată cu argint, AZI, la FOTE:** „La final nu îmi mai simțeam picioarele. Nu am obținut vreodată o așa performanță”

Sportiva Dorottya Buzaș a declarat, joi, că la finalul cursei de biatlon, proba de sprint, nu își mai simțea picioarele din cauza efortului, dar în același timp este foarte bucuroasă de rezultatul înregistrat și încă nu realizează că a câștigat medalia de argint la FOTE 2013.

Sunt foarte bucuroasă, încă nu îmi vine să cred că am luat medalia de argint. Până acum nu am avut rezultate așa de mari, nu am câștigat o competiție așa de mare și mă bucur foarte mult. La final nu îmi mai simțeam picioarele dar mă bucur că am reușit un astfel de rezultat„, a afirmat Dorottya Buzaș, conform site-ului oficial al FOTE 2013.

Antrenorul lotului național de biatlon, Simon Marton, s-a arătat încântat de rezultatul obținut de Dorottya Buzaș. „Noi am avut ca obiectiv locurile 1-6. La proba individuală eu speram mai mult, însă pe ultima tragere am greșit. Eu sunt convins că și la băieți se poate, știam ce pot fetele, mai ales la tragere unde sunt convis că pe plan internațional suntem printre cei mai buni trăgători„, a afirmat antrenorul.

Medalia de aur la proba de biatlon, sprint de 6 km, a fost adjudecată de Mitoraj Kinga (Polonia), care a terminat cu un timp de 19:11.7, la 22.4 secunde în fața reprezentantei României. Locul trei a revenit sportivei Merkushyna Anastasya (Ucraina), aceasta trecând linia de sosire în 19:37.3.

Celelalte reprezentante ale României, Racz Renata, Focze Bernadette și Andreea Vălean au terminat pe locurile 23, 51, respectiv 52.

Sportiva română Dorottya Buzaș a câștigat, joi, medalia de argint la biatlon, proba de sprint, în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European găzduit în aceste zile de județul Brașov.

Aceasta este a treia medalie a delegației României la FOTE 2013 după aurul și argintul cucerite de Emil Imre la patinaj viteză short track în probele de 1.000, respectiv 500 de metri.

sursa: Mediafax

Publicat: 21 02. 2013, 14:16
Actualizat: 21 02. 2013, 15:20