Eva Tofalvi, sigură de a 5-a prezență la Jocurile Olimpice! Biatlonista a punctat și la Antholz

• Plecată de pe locul 41, Eva Tofalvi a terminat pe locul 25 proba de urmărite de la Antholz. Ea a acumulat astfel încă 15 puncte în Cupa Mondială
  • La masculin, România l-ar putea avea reprezentant la JO pe Cornel Puchianu

La ultima cursă individuală înaintea Jocurilor Olimpice, Eva Tofalvi a reușit să puncteze din nou în Cupa Mondială de biatlon. Sportiva din Miercurea Ciuc a terminat pe locul 25 proba de urmărire de la Anthloz (Italia), din cadrul etapei a 6-a, și a primit 16 puncte. Tofalvi a reușit un progres de 16 locuri în raport cu proba de sprint, desfășurată în urmă cu două zile. În poligon, Eva Tofalvi a ocupat locul 5 ca rapiditate de tragere, cele 20 de focuri fiind expediate într-un interval de un minut și 49 de secunde (!). Românca a ratat însă patru focuri, motiv pentru care a și înregistrat la final o întârziere de două minute și 48 de secunde față de Andrea Henkel (Germania), care a câștigat cursa fără nicio tragere ratată.

24 de sportivi va avea, aproximativ, delegația României la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci (7-23 februarie)

Cu cele 16 puncte, Eva Tofalvi a acumulat 29 de puncte în Cupa Mondială, cu cinci mai puține decât Reka Ferencz. Biatlonista pregătită de Șimon Marton a câștigat însă bătălia pentru calificarea la JO cu Reka, având în vedere că federația va lua în considerare și rezultatele din Cupa IBU, întrecere în care Eva a prins un lpoc 3 la Idre (Suedia) pentru care a fost răsplătită cu 48 de puncte. „Eva va merge la Jocurile Olimpice de la Soci, iar la masculin probabil că locul în echipă va fi ocupat de Cornel Puchianu. Sportivii vor fi validați, luni, în Comitetul Executiv”, a declarat pentru ProSport Puiu Gașpar, secretarul general al FR de Schi și Biatlon.
Eva Tofalvi va participa, așadar, la a cincea ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă, o performanță greu de egalat azi de vreun alt reprezentant. Performanța de vârf, locul 11, a fost obținută la două ediții, la Nagano (1998) și Vancouver (2010), ambele în proba individuală – 15 km.

Publicat: 18 01. 2014, 13:58
Actualizat: 18 01. 2014, 14:24