United Galați, încă un titlul cucerit în futsalul românesc, după minimul de jocuri cu CFR Timișoara!

United Galați a triumfat la scorul de 2-0 în al treilea meci al finalei Ligii 1 de futsal, pe terenul lui CFR Timișoara și a cucerit un nou trofeu de campioană. S-a jucat pe sistemul prima echipă ce ajunge la trei victorii, iar în precedentele partide de la Galați gazdele au triumfat cu 5-2 și, respectiv, 5-3.

Scorul s-a deschis din penalty

United a început meciul în aceeași formulă ca la Galați, cu Petrișor Toniță, Alan Felipe, Daniel Araujo, Deiby Pamplona și Matei Boșneagă, în timp ce Timișoara a abordat partida cu formula de start formată din Theodor Lungu, Valentin Ilaș, Mihnea Toader, Gabriel Almeida de Souza și Gustavo Almeida da Silva. După o bară a lui Gustavo pentru gazde, au avut și moldovenii ocaziile lor. În minutul 14, Lungu l-a faultat pe Crăciun în semicerc și s-a dictat lovitură de la 6 metri, de unde Daniel Araujo nu a iertat. Astfel, s-a intrat cu 0-1 la pauză.

În repriza a doua, United a majorat diferența din minutul 26. Andrei Crăciun a prins un șut de la distanță, care s-a dus în poartă, unde nici Lungu nu a intervenit, ci a rămas spectator. La acest scor, CFR a jucat cu portar-înaintaș, ca de obicei, Ilaș, dar fără succes. Pe final s-au văzut nervii, iar în minutul 37, după ce a protestat vehement pentru locul repunerii mingii în joc după un fault, Andrei Nemițanu a primit cartonașul roșu. În cele două minute jucate fără ele, Timișoara nu a a primit gol, dar nici United nu a forțat, deoarece simțea victoria aproape.

Florin Ignat a vorbit despre un sezon greu la Galați

Antrenorul-jucător al Galațiul a avut cuvinte de laudă și pentru adversară.

„A fost un campionat foarte-foarte greu pentru noi, din toate punctele de vedere. Cu mâna pe inimă spun că sunt mândru de acești băieți, foarte luptători în condițiie grele. Cred că este un campionat pe care l-am meritat, l-am dominat de la început până la sfârșit. Și cred că băieții merită toată lauda. Au fost ocazii de ambele părți. Și în meciurile de la Galați a fost la fel. Am avut mult noroc acolo, pentru că au fost foarte multe ocazii la poartă voastră. Cu șase minute înainte de final am avut ocazii în care ne-a salvat portarul. Este finală în care cele mai bune echipe s-au întâlnit. Felicit echipa din Timișoara, care ne-a dat o replică foarte-foarte bună”, a declarat Ignat.

Robert Lupu pleacă de la CFR

Antrenorul Timișoarei va pleca de la club. El a recunoscut că CFR nu a funcționat ca un club profesionist.

„Am tras de noi treisfert din joc. Chiar și la 1-0 am sperat că putem reintra. Păcat pentru băieți, că nu am reușit să câștigăm nici măcar un meci. Galațiul s-a impus meritat. Micile detalii, execuțiile au făcut diferența. E destul de dificil pentru noi. Teddy (n.r. portarul Theodor Lungu) a fost foarte mult timp accidentat. Și-a dorit foarte mult să joace. E greu să vii după atâtea accidentări. Copilul celălalt nu s-a antrenat. Îl aveam pe Iancu, dar nu aveam jucător sub vârstă în teren. Sunt lucruri care contează în cursul unui campionat. Galațiul a avut tot ce le trebuie, sunt o echipă structurată bine. Noi anul acesta nu am putut mai mult. Pentru noi e extraordinar că am ajuns aici. Ne-am fi dorit măcar un meci să-l fi câștigat, dar nu asta era obiectivul nostru. Ne-am dus la fiecare joc la victorie. Cu cinci-șase jucători la antrenament e greu să faci adversitate. Nu suntem echipa care merita trofeul, pentru că sunt multe lipsuri! Închei contractul cu cu CFR și sigur nu voi mai fi fi aici”, a declarat Lupu.

United Galați va reprezenta România în Fustsal Champions League.

Publicat: 21 05. 2024, 21:38