United Galați și-a adjudecat primul meci al finalei din Liga 1 de futsal, în fața lui CFR Timișoara

United Galați a făcut un pas cu dreptul în finala pentru titlul la futsal, cu victoria la scorul de 5-2 obținută duminică seara în compania formației CFR Timișoara.

Ultimul act se joacă pe sistemul primei echipe ce ajunge la trei victorii din cinci jocuri.

Podeaua curățată de fani

Un aspect inedit este că înainte de finală, zece fani au venit la chemarea clubului pentru a curăța clisterul de pe parchet, după un turneu de handbal junioare.

United a început cu Petrișor Toniță, Alan Felipe Sasse, Leonardo „Leleo” Moura, Deiby Pamplona și Matei Boșneagă, iar CFR, cu Theodor Lungu, Valentin Ilaș, Gabriel Henrique Almeida de Souza, Gustavo Almeira Anderson și antrenorul-jucător Robert Lupu.

îAmbele echipe au irosit ocazii până în minutul 15, când Iulian Cojocaru a deschis scorul pentru United, minge pe care Lungu a atins-o, fără să o poată opri. Imediat, gălățenii au marcat din nou prin Daniel Araujo, dintr-o lovitură liberă de aproape de centrul terenului trimisă direct în plasă.

Doar Nemițanu a înscris pentru oaspeți

După 2-0 la pauză, imediat, Araujo a marcat direct dintr-o lovitură liberă, de data aceasta dintr-o poziție mai laterală. Dominarea gazdelor s-a concretizat și al reușita lui Boșneagă, venită un minut mai târziu, iar apoi, prin bara lui Vlăduț Dudău.

Abia în minutul 29 a marcat și CFR, prin Andrei Nemițanu, după ce bănățenii, care nu mai aveau nimic de pierdut, au jucat cu portar-înaintaș.. Araujo a avut o nouă bară în contul moldovenilor, după care s-a dat penalty de la 6 metri, pentru că antrenorul-jucător Florin Ignat l-a faultat pe Gustavo în semicerc.

Nemițanu a transformat pentru 4-2, dar tot Galațiul a fost în controlul meciului. De altfel, în penultimul minut, pe un contraatac, Deiby Pamplona a închis tabela, după o pasă de la Robert Crișan.

United poate lua o opțiune serioasă în nici 24 de ore

Al doilea joc va fi tot la Galați, echipa care a terminat pe locul 1 la finalul sezonului regulat și beneficiază de aceste prime două meciuri acasă. Luni, de la ora 17, cele două echipe se reîntâlnesc în aceeași sală.

Dacă United își va apăra din nou terenul propriu, va lua un avantaj serios pentru a lua medaliile de aur la final de mai. Dacă CFR reușește să egaleze situația la general, relansează finala, pentru că ulterior, urmează două jocuri legate în Banat, și astfel, presiune s-ar muta pe echipa lui Florin Ignat.

Publicat: 13 05. 2024, 11:16
Actualizat: 13 05. 2024, 11:16