Carmen Amariei a dat prima lovitură importantă ca antrenor! Mesaj dur la Vâlcea! Baia Mare și Corona s-au detașat în Liga Națională

• Rezultate, etapa a 11-a, Liga Națională de handbal feminin: HCM Baia Mare – Dunărea Brăila 25-20, CSM București – „U” Jolidon Cluj 29-32, CSM Ploiești – CSU Neptun Constanța 23-23, HC Zalău – Corona Brașov 25-30, HCM Rm. Vâlcea – CSM Cetate Deva 29-29, HCM Roman – SCM Craiova 22-25

UPDATE 21:05 SCM Craiova este performera ultimei etape a turului Ligii Naționale în urma succesului cu 25-22 pe terenul echipei HCM Roman. Foarmația oaspete a avut și șapte goluri în meci, scor 22-15. Carmen Amariei își impune stilul la formația olteană, care a intrat cu șanse reale în lupta pentru accederea în play-off. SCM Craiova are cinci victorii în ultimele șase etape.

SCM Craiova a fost penalizată cu un punct

UPDATE 20:10 SCM Craiova este aproape să dea lovitura în ultima etapă a turului. La pauză, echipa antrenată de Carmen Amariei conduce cu 12-9 după un meci convingător. Cu trei puncte la Roman, Craiova prinde plutonul echipelor care se luptă pentru cupele europene. Gruparea olteană a câștigat patru din ultimele cinci partide disputate în Liga Națională.

UPDATE 19:35 HCM Rm. Vâlcea a obținut al doilea punct în acest sezon, după ce a terminat la egalitate cu CSM Cetate Deva, scor 29-29. Formația vâlceană rămâne pe ultimul loc în clasament.

UPDATE 19:30 La Vâlcea este egal în ultimul minut, scor 29-29. Toată sala strigă: „Hoții! Hoții!”.

UPDATE 19:26 Corona Brașov a obținut o victorie importantă în Liga Națională, 30-25 pe terenul echipei HC Zalău, de unde se obțin greu puncte. Astfel, Brădeanu & Co rămân în plasa HCM-ului din Baia Mare, la două puncte distanță.

UPDATE 19:12 CSU Neptun Constanța își păstrează invincibilitatea în 2014! După victoria obținută săptămâna trecută, cu HCM Rm.Vâlcea, fetele antrenate de Ion Crăciun și Florin Cazan au încheiat la egalitate 23-23, meciul disputat pe terenul echipei CSM Ploiești. Constănțencele s-au aflat la conducere pe toată durata jocului, cea mai mare diferență fiind înregistrată în prima repriză, 12-8. Ploieștencele au smuls un egal în ultima secundă, grație golului înscris de fosta jucătoare a Constanței, Ramona Ștefan! Pentru dobrogence, cele mai multe goluri au fost înscrise de Alla Sheiko 8 goluri și Andrea Enescu 6.

UPDATE 19:08 Meciul de la Zalău se aprinde după 45 de minute dominate de Corona Brașov. Trupa lui Tadici s-a apropiat la două goluri (21-23). Burcea a luat time-out. Și rezultatul de la Vâlcea a devenit strâns, 22-22 (min. 46)

UPDATE 19:00 Unul dintre candidații la șefia FRH, Alexandru Dedu, asistă la partida Vâlcea – Deva. Votează aici pe cine vezi președintele handbalului în următorii patru ani.

UPDATE 18:50 CSM București, prima echipă aflată sub linia play-off-ului, a anunțat azi despărțirea oficială de Emilia Turey, după numai două săptămâni de la semnarea contractului. Citește aici motivele despărțirii.

UPDATE 18:45 Aurelia Brădeanu a fost jucătoarea reprizei în meciul de la Zalău. Căpitanul echipei naționale a marcat nu mai puțin de șapte goluri.

UPDATE 18:40 După primele 30 de minute, Corona Brașov conduce cu 18-13 pe terenul echipei HC Zalău. La Vâlcea se profilează o surpriză, HCM-ul Simonei Gogârlă a intrata la pauză cu 17-14 în fața Cetății Deva.

UPDATE 18:37 În primul meci al zilei, CSM Ploiești și Neptun Constanța au încheiat la egalitate, scor 23-23.

UPDATE 18:26 La Vâlcea asistă aproximativ 1.000 de spectatori, asistență care n-a mai fost atinsă de pe vremea Oltchimului.

UPDATE 18:20 Corona Brașov se ține bine la Zalău. A marcat și cu două jucătoare mai puțin pe teren (scor 9-6, min. 14).

UPDATE 18:15 Gheorghe Tadici a intrat în teren în minutul 8 al jocului HC Zalău – Corona Brașov pentru a protesta la o decizie a arbitrilor Blas – Ghiorghișor, care au dictat un șapte metri pentru formația oaspete. Antrenorul a fost avertizat cu cartonaș galben. Între timp, HC Zalău a ratat două aruncări de la șapte metri.

UPDATE 18:12 Criticată dur de patronul echipei Cetate Deva, Marian Muntean, după ce a ratat o aruncare în ultimele secunde ale eșecului cu HC Zalău, Valentina Ardean Elisei a fost susținută de fani. „Onoarea unei valori nu poate fi călcată în picioare de un gunoi. Respect Elisei”, a fost banner-ul afișat de suporterii jucătoarei din Vâlcea.

UPDATE 18:05 Tadici a cerut time-out în regim de urgență la meciul de la Zalău, după numai trei minute de joc (!). Decizia a venit la 4-0 pentru Corona.

UPDATE 17:50 CSM Ploiești – Neptun Constanța 12-14 la sfârșitul primelor 30 de minute. În câteva minute încep meciurile HC Zalău – Corona Brașov și HCM Rm. Vâlcea – CSM Cetate Deva.

Liga Națională de handbal feminin programează azi alte patru meciuri din cadrul etapei a 11-a: HCM Rm. Vâlcea – Cetate Deva (ora 18:00), HC Zalău – Corona Brașov (ora 17:00), CSM Ploiești – Neptun Constanța (ora 17:00), HCM Roman – SCM Craiova (ora 19:30).

Aseară, în primele două meciuri, s-au consemnat rezultatele: HCM Baia Mare – Dunărea Brăila 25-20, CSM București – „U” Jolidon Cluj 29-32.

Meciul zilei se dispută la Zalău, între echipa locală pregătită de Gheorghe Tadici și Corona Brașov. „Sper să câștigăm fără discuții la Zalău”, a declarat Bogdan Munteanu, directorul sportiv al echipei Corona Brașov înaintea acestei partide. Corona Brașov încearcă să rămână în plasa liderului HCM Baia Mare, în timp ce HC Zalău urmărește să-și consolideze poziția în Top 6, care asigură calificarea în play-off.

2. Corona Brașov 10 8 1 1 304-248 25
5. HCM Roman 10 6 1 3 233-211 19
6. HC Zalău 10 6 0 4 229-214 18
8. SCM Craiova 10 4 1 5 228-239 12
9. Cetate Deva 10 2 2 6 244-239 8
10. Neptun Constanța 10 2 0 8 223-264 6
11. CSM Ploiești 10 1 0 9 232-304 3
12 HCM Rm. Vâlcea 10 0 1 9 213-274 1