CONFIRMAT! Dinamo București și HC Dobrogea Sud Constanța s-au calificat în finala mare a Ligii Naționale de handbal masculin

Dinamo București și HC Dobrogea Sud Constanța s-au calificat în această după-amiază în finala Ligii Naționale de handbal masculin. Ambele formații au remizat în deplasare, în fața adversarelor directe.

Într-un meci jucat la Turda cu Potaissa, Dinamo a fost la conducere în cea mai mare parte a jocului, diferența maximă fiind de patru goluri. Ardelenii au reușit să egaleze în ultimul minut, 30-30, dar rezultatul i-a convenit de minune formației din Ștefan cel Mare. Dinamo a rămas cu un avans de cinci puncte în Grupa B, cu un joc rămas de disputat, astfel că s-a calificat pentru al patrulea an consecutiv în finala campionatului.

Lucrurile au fost oarecum similare în partida CSM București – HC Dobrogea Sud Constanța, în Grupa A, cu diferența că aici echipa gazdă a condus în permanență la 3-4 goluri diferență. „Delfinii” au strâns scorul pe finalul jocului, iar la terminarea celor 60 de minute au terminat la egalitate, 24-24. Cu șase puncte avans înaintea ultimei etape, Constanța s-a calificat în premieră în marea finală a Ligii Naționale.

Publicat: 05 05. 2019, 19:24
Actualizat: 05 05. 2019, 19:25