Constanța revine pe harta echipelor de top din Europa! HC Dobrogea Sud s-a calificat în grupele Cupei EHF, handbalul masculin din România se ridică la nivel de cluburi

HC Dobrogea Sud Constanța s-a calificat în grupele Cupei EHF la handbal masculin, după o dublă victorie cu HK Malmo (Suedia), reprezentanta vicecampioanei Europei la nivel de echipe naționale. După 23-22 în deplasare, „delfinii” au câștigat și partida retur cu 34-28, astfel că a ajuns la 12 victorii consecutive.

Handbalul masculin la nivel de cluburi are un sezon de excepție, comparativ cu anii precedenți. Dinamo București este la un meci distanță să depășească faza grupelor Ligii Campionilor, iar HC Dobrogea Sud Constanța s-a calificat azi în grupele Cupei EHF, o altă competiție europeană foarte tare, având în vedere distribuția formațiilor participante. Trupa lui Zvonko Sundovski a ajuns la „dubla” cu HK Malmo în cea mai bună formă sportivă și a încercat să profite la maximum. Adversara nu reprezintă azi un nume de speriat în Europa, dar provine din Suedia și toată lumea știe cât înseamnă această școală la nivel internațional.

O mare parte a calificării a fost realizată în primele 60 de minute, când HCDS a revenit de la 5 goluri la pauză și a câștigat cu 23-22. În partida retur, într-o atmosferă superbă, Constanța a evoluat dezinvolt și a avut emoții doar vreo 15-20 de minute, până când a reușit să se desprindă la 4 goluri, 11-7. Cu o încredere mare în forțele proprii, dar și o motivație pe măsura aspirațiilor, „delfinii” au ținut apoi la respect echipa adversă. La pauză, HCDS a intrat cu 17-12, iar în partea secundă a continuat să țină pedala de accelerație apăsată, până a ajuns la o diferență de 8 goluri. HK Malmo a fost incapabilă să răspundă, astfel că la sfârșitul celor 120 de minute HCDS și-a văzut îndeplinit primul obiectiv al sezonului, accederea în Top 16 în Cupa EHF. Marile meciuri în Europa abia acum urmează! THW Kiel este unul din posibilii adversari ai Constanței.

HC Dobrogea Sud Constanța – HK Malmo 34-28 (17-12)

Mitrevski, Iancu – portari; Malinovic 3, Nistor, Chikovani 5, Kevic 5, Vujovic 2, Toma 1, Crnoglavac 2, Cutura 1, Csog 3, Nikolic 3, Mladenovic 2, Markoski 1, Mocanu 3, Buricea 3

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 25 11. 2018, 19:51
Actualizat: 25 11. 2018, 21:19