CSM București, victorie cu forcepsul. Rapid, umilință în Liga Campionilor

Campioana României la handbal feminin, CSM București, a obținut o victorie chinuită în Liga Campionilor, în timp ce Rapid nu a avut nicio șansă în etapa a patra.

„Tigroaicele” și-au făcut singure viața grea în meciul cu formaţia daneză Nykobing, ultima în Grupa A din Liga Campionilor.

CSM București s-a impus la un gol în fața echipei de pe ultimul loc în Liga Campionilor, iar Rapid a pierdut la scor

Campioana României a avut un început bun de partidă, dar de la jumătatea primei reprize a pierdut cadența. Pe fondul acestei evoluții slabe, Nykobing a revenit, iar la pauză și-a asigurat un avans de două goluri, 14-12.

Formația pregătită de Helle Thomsen a revenit în avantaj pe tabela de marcaj cu 10 minute înainte de final. CSM București s-a impus cu 27-26 în meciul care a avut loc în Sala Polivalentă din București și a ajuns la a treia victorie la rând în Grupa A din Liga Campionilor.

Principalele marcatoare ale echipei Primăriei Capitalei au fost Neagu 10 goluri și Omoregie cinci, iar de la echipa vizitatoare s-au remarcat Bardrum cu șase și Magnussen cu cinci.

Campioana României a adunat șase puncte în patru etape

În primele etape, CSM a fost învinsă de Gloria Bistrița cu 26-30, după care a învins Storhamar Handball Elite cu 32-28 şi Podravka Koprivnica cu 29-28. După patru etape, campioana României se află pe locul patru, cu șase puncte. FTC Budapesta şi Krim Ljubljana au maximum de puncte, opt, fiind pe primele două locuri.

În etapa a patra din Grupa A s-au mai consemnat rezultatele: FTC Budapesta – Gloria Bistriţa 32-28, Metz Handball – Podravka 35-31 şi Krim Ljubljana – Storhamar 25-23. În runda următoare, formaţia antrenată de Helle Thomsen va juca în deplasare, cu Krim Ljubljana, pe 12 octombrie.

Rapid a fost învinsă la șapte goluri de Esbjerg

În schimb, vicecampioana Rapid a fost învinsă clar, în deplasare, de Team Esbjerg, cu 39-32 (18-15), în Grupa B din aceeași competiție. Echipa alb-vișinie a fost condusă de la început până la sfârșit, cele mai multe goluri fiind marcate de Janjusevic nouă și Kassoma șapte. De la gazde s-au remarcat Rushfeldt și Reistad, ambele cu nouă goluri.

În alte meciuri, Vipers a învins Odense pe teren propriu cu 26-24. Buducnost și Gyor au terminat la egalitate, 23-23, iar HB Ludwigsburg a fost umilită pe teren propriu de Brest, 26-33.

În primele meciuri din Grupa B, Rapid a învins Buducnost cu 32-27, a remizat în deplasare cu Vipers, 30-30, după care a fost distrusă de Ludwigsburg, 29-37. Vicecampioana României se află pe locul cinci, cu trei puncte, și va juca în continuare cu Odense, pe 13 octombrie.

Primele două din fiecare grupă se califică direct în faza eliminatorie, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în cruciș pentru ultimele poziții alte patru locuri din sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta, programat pe 31 mai și 1 iunie.

Publicat: 06 10. 2024, 19:52