CSM București, victorie impresionantă în Liga Campionilor, în fața lui Krim Ljubliana!

SURSĂ Sportpictures

CSM București a reușit să obțină o victorie impresionantă în Liga Campionilor, în fața celor de la Krim Ljubliana, scor 31-29, în etapa a 5-a din Liga Campionilor la handbal feminin.

Astfel, formația din capitală a obținut a patra victorie în grupa A, iar victoria obținută în fața celor de la Krim Ljubliana este una foarte importantă, având în vedere că această formație nu a pierdut nici măcar un meci până în această etapă.

CSM București, victorie impresionantă în Liga Campionilor!

CSM București a reușit să obțină o victorie impresionantă în a 5-a etapă din Liga Campionilor la handbal feminin. Bucureștencele s-au impus în fața celor de la Krim Ljubliana, scor 31-29. De menționat este că aceasta este prima înfrângere suferită de trupa din Slovenia în primele cinci etape disputate.

Campioana României a practicat un handbal foarte bun și a reușit să conducă din minutul cinci al partidei. Echipa pregătită de Helle Thomsen a intrat la vestiare cu un avantaj considerabil, de patru goluri, scor 19-15, grație acțiunilor lui Omoregie, care a marcat de cinci ori, și ale Cristinei Neagu, care a trecut și pe postul de inter dreapta pentru a înscrie.

În tot acest timp, principalul pericol pentru poarta CSM-ului a fost Ana Gros, interul dreapta, care a marcat de șapte ori în prima repriză.

Strat dificil de repriză secundă pentru CSM București

CSM București a avut parte de un start de repriză secundă dificil. Jovanka Radicevici a intrat în teren și a marcat repede două goluri, iar Krim s-a apropiat pe tabela de marcaj și a dus scorul la la 19-17. Mvsar a marcat și ea și a făcut 19-18. Astfel, CSM București trăia periculos, dar situația a fost calmată de reușitele Cristinei Neagu și Ostergaard, care au dus scorul la 21-18. Diferența de patru goluri s-a refăcut în minutul 38, după încă un gol al Cristinei Neagu.

Astfel, CSM București s-a redresat și a trecut cu bine peste acest start dificil de repriză secundă, păstrând un avans considerabil pe tabela de marcaj. Campioana României a intrat în ultimele zece minute cu scorul de 27-25. S-a terminat 31-29 și CSM București va aborda următoarele meciuri cu mai multă încredere încredere.

În etapa a șasea, CSM București revine pe teren propriu, unde o va întâlni pe Metz, în data de 20 octombrie 2024. Formația din Franța a trecut sâmbătă de liderul FTC, cu scorul de 24-19.

Publicat: 12 10. 2024, 22:58