CSM Slatina a câștigat Turneul Final al Diviziei A la handbal feminin. Slatina și Iașiul merg braț la braț în Liga Florilor, CSM Deva și Prahova Ploiești vor juca baraj

Turneul Final al Diviziei A la handbal feminin disputat în week-end, la Iași, s-a încheiat cu victoria formației CSM Slatina.

Cotată cu prima șansă la start, Slatina a învins într-o finală fără miză formația gazdă CSM Iași 2020 cu scorul de 26-24 (15-13), ambele echipe mergând braț la braț în Liga Florilor. Pe locul 3 s-a situat CSM Deva, 33-26 în finala mică cu CS Activ Prahova Ploiești.

Slatina Dianei Lixăndroiu, campioana Diviziei A cu victorii pe linie

După doar un sezon petrecut în Divizia A, CSM Slatina a revenit în elita handbalului feminin românesc în stil de mare echipă, cu victorii pe linie.

Condusă imperial din teren de tânăra internațională Diana Lixăndroiu, 18 ani, Slatina a defilat în Seria A, având 12 victorii în tot atâtea partide, iar la Turneul Final de la Iași și-a respectat statutul de favorită și a câștigat toate cele trei meciuri disputate.

După victorii lejere în primele meciuri cu CSM Roman și CSM Deva, Slatina a câștigat și finala de la Iași, 26-24 (15-13) cu echipa gazdă CSM Iași 2020, dar la final ambele echipe au savurat alături de suporteri promovarea în prima ligă.

CSM Deva, locul 3 la Turneul Final de la Iași

Slătinencele au condus în prima repriză și la 6 goluri diferență (14-9 în minutul 24), dar pe final au redus din turație, iar gazdele s-au apropiat până la două lungimi (26-24, min. 52).

Interesant este faptul că în ultimele 8 minute nicio echipă nu a mai marcat, astfel că Slatina s-a impus cu scorul înregistrat pe tabelă în minutul 52.

Pentru Lixăndroiu, meciul cu Iașiul a fost ultimul al său în tricoul Slatinei, internaționala de 18 ani urmând să joace din stagiunea viitoare pentru Dunărea Brăila.

În finala mică, CSM Deva a învins CS Activ Prahova Ploiești cu 33-26 (15-13), ambele echipe urmând să joace meciuri de baraj cu formații din prima ligă.

CSM Galați a încheiat Turneul Final de la Iași pe locul 5, după ce a trecut de CSU Cluj Napoca, iar Unirea Slobozia a învins CSM Roman și a terminat pe 7.

Attila Horvath: ”Mă bucur că am încheiat fără înfrângere acest sezon”

Cu 13 victorii în tot atâtea partide, CSM Slatina a fost de departe cea mai puternică echipă a ligii secunde. Iar antrenorul Attila Horvath a declarat că unul dintre obiectivele formației sale a fost să nu piardă niciun meci în actuala stagiune.

”A fost un an greu, mă bucur că am încheiat acest sezon fără nicio înfrângere și vreau să felicit fetele care s-au concentrat și au dat totul pe teren până în ultima clipă pentru ne îndeplini obiectivul, acela de a nu pierde niciun joc.

Felicit și Iașiul, mă bucur că după atâția ani au revenit în prima ligă. Dar acum urmează greu. Am îndeplinit un obiectiv, ne bucurăm o zi, două, după care ne apucăm de treabă. E important pentru comunitatea din Slatina că am revenit în elită, e important și pentru aceste fete, pentru că ele merită cele mai multe felicitări. Au demonstrat că au valoare de Liga Florilor și sper din suflet să continue acest proiect”, a declarat Attila Horvath.

La rândul său, Daniel Gheorghe, tehnicianul care a dus Iașiul în prima ligă, a declarat: ”A fost un meci strâns în finală, spectaculos, înseamnă că ambele echipe au meritat să promoveze. Mulțumesc publicului, prezența spectatorilor în tribune a contat enorm pentru noi. Slatina a câștigat meritat, este o echipă valoroasă, închegată, dar suntem fericiți că ne-am îndeplinit obiectivul și am promovat”.