Dinamo, la un pas de un succes fabulos cu PSG. „Dulăii” au pierdut meciul cu francezii în ultimele minute

Sursa Foto: Profimedia, 17.10.2024

Dinamo a fost la un pas de o victorie impresionantă cu PSG, după ce a condus-o pe gruparea franceză până în minutul 50 al partidei.

Dinamo București a pierdut în deplasarea de la PSG, scor 35-32, în runda a 5-a a grupei A din Liga Campionilor la handbal masculin. „Dulăii” au fost aproape de un succes uriaș, după ce au condus-o pe Paris Saint-Germain până în minutul 50 al meciului.

Dinamo, aproape de o victorie uriașă contra lui PSG

Dinamo București a pierdut în deplasarea din Franța, la limită, după ce a condus-o pe PSG în mare parte din meci. Echipa antrenată de David Davis a pierdut al doilea meci din Champions League în acest sezon, după cel cu Veszprem, cealaltă forță din grupă, scor 24-36.

Prima repriză a partidei cu parizienii a fost foarte bună pentru Dinamo, care a condus cu scorul 16-19. Ofensiva „dulăilor” a fost la cel mai înalt nivel, după ce Thrastarson a marcat câteva goluri de la distanță, iar Kasparek, Kuduz, Ali Zein și Vujovic au fost principalii marcatori ai echipei din Capitala României.

PSG a revenit pe tabela de marcaj în a doua repriză a partidei, portarul Jannick Green reușind o serie de parade, care au oferit încredere colegilor. Totuși, islandezul Thrastarson a fost într-o formă excelentă, iar Dinamo a avut șanse la victorie până spre finalul confruntării. În cele din urmă, PSG a reușit să preia conducerea partidei pe final și și-a adjudecat al patrulea succes în Champions League.

Dinamo, aproape sigură de calificarea în optimile de finală

Echipa pregătită de David Davis (47 de ani), care a antrenat ultima oară în Egipt, la Al-Ahly, are șanse foarte mari să se califice în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a obținut trei victorii în primele cinci etape din grupe. Dinamo a câștigat cu Fredericia, scor 37-28, Wisla Plock, scor 26-28, respectiv Eurofarm Pelister, scor 35-24.

„Dulăii” vor juca următorul meci de Liga Campionilor cu Sporting Lisabona, liderul grupei, cu 9 puncte, pe 23 octombrie, miercuri, de la ora 19:45, ora României.

Publicat: 17 10. 2024, 23:48