Dunărea Brăila a fost revelația ultimei ediții a Cupei României la handbal feminin! „Pentru prima dată în istorie”

CSM Bucureşti a câştigat pentru a şaptea oară Cupa României, duminică, după finala cu Dunărea Brăila, la Turneul Final Four al competiţiei, scor 32-27 (17-13). Gloria Bistriţa a încheiat cu medalia de bronz, după patru reprize de prelungiri cu Rapid Bucureşti.

În semifinale, CSM Bucureşti a trecut de Rapid Bucureşti, scor 27-23 (16-10), iar Dunărea Brăila a eliminat Gloria Bistriţa, după prelungiri, scor 36-35 (18-16, 31-31).

Medalia de argint reprezintă cea mai mare performanță realizată de Dunărea după titlul de vicecampioană națională obținut în ediția 2016-2017 a Ligii Naționale de handbal feminin.

La acea vreme jucătoarele echipei brăilene erau conduse de pe margine de Costică Buceschi și Cristian Cezar Preda. Antrenorul secund de atunci, Cristian Cezar Preda este unul dintre artizanii argintului obținut de HC Dunărea în weekend-ul trecut la Brăila. Acum antrenorul principal al clubului brăilean în acest moment este Jan Leslie.

Dunărea se află pe locul al 4-lea, însă lupta pentru podium rămâne deschisă iar pentru sezonul viitor obiectivele sunt mult mai îndrăznețe.

Dunărea Brăila a obținut o calificare istorică și în EHF European League, unde este calificată în Final Four-ul competiției. Semifinalele sunt programate pe 11 mai, la Graz, în Austria. Finala se joacă pe 12 mai. România are două formații calificate, HC Dunărea Brăila și Gloria Bistrița Năsăud, celelalte două participante sunt Nantes (Franța) și Storhamar (Norvegia).

Ce a declarat antrenorul danez Jan Leslie?

„Sunt mândru de echipa mea, am avut un meci dificil în semifinală. Am avut 3-4 ocazii în a doua repriză, ca să ne apropiem de CSM.

De la minus 1 și minus 2, ne-am dus la minus 3 și minus 4 de câteva ori, pentru că CSM nu-ți oferă oportunitatea să te apropii, dar sunt foarte fericit pentru echipa mea care a luat medalia de argint, fiind prima dată în finala Cupei României, în istoria orașului Brăila.

Mulțumesc publicului brăilean care a creat o atmosferă fantastică în sală și ne-a susținut pe toată perioada competiției”, a declarat antrenorul danez.

Gruparea de la malul Dunării a obținut și un premiu special: Kristina Liscevic aceasta fiind desemnată cea mai bună jucătoare.

Alte premii individuale au fost oferite handbalistelor Cristina Laslo, de la Gloria Bistrița Năsăud, desemnată de organizatori golgheter al turneului, Laura Glauser, de la CSM București, desemnată portarul turneului. Emilie Arntzen, de la CSM București a fost considerată cea mai bună apărătoare.

Publicat: 23 04. 2024, 14:07