EURO 2014 | Cele trei momente decisive indicate de Tadici pentru înfrângerea cu Ungaria: „Analizați doar ce s-a întâmplat în ultimele 5 minute”. De ce nu s-a scos portarul la ultima fază

România a pierdut cu 20-19 în fața Ungariei, în primul meci din grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin, la capătul unui meci jucat într-o tensiune extraordinară. În urma acestui rezultat, naționala a pierdut orice șansă să mai prindă semifinalele. Gheorghe Tadici a indicat trei momente petrecute în ultimele 5 minute, decisive în opinia slecționerului, care au determinat rezultatul final.

Imediat după terminarea jocului, frustrarea a fost mare în tabăra României. Tricolorele au pierdut un meci pe care l-au controlat în repriza a doua, dar au fost doborâte pe final de o forță extraordinară degajată de gazde, de public, dar și de un arbitraj ciudat, dar explicabil având în vedere că turneul final este găzduit de Ungaria. Gheorghe Tadici a fost mai puțin virulent în declarații la adresa celor doi ruși care au condus jocul, dar ironiile au fost evidente: „Nu mă leg de ce s-a întâmplat în minutul 5, 10, 30, 40. Analizați ce s-a întâmplat în ultimele 5 minute. A fost un arbitraj corect, în final ne-a dat superioritate numerică și fault la Băbeanu în atac, superioritate numerică și 9 metri în loc de 7 metri la Georgiana Ciuciulete”.

Condusă cu 18-16 în minutul 52, Ungaria a reușit să revină la conducere 5 minute mai târziu, scor 20-19, rezultat care s-a păstrat până la final. Selecționerul a indicat, de mai multe ori la conferința de presă, cele trei momente importante care au condus la înfrângerea României:

• S-a dat fault în atac la Băbeanu, deși mingea se afla într-o altă zonă”
  • „Georgiana Ciuciulete mi-a spus în vestiar că a agățat-o de braț și trebuie să primească șapte metri, dar arbitrii au arătat 9 metri”
  • „Am avut ghinion când șutul Cristinei Neagu s-a dus în bară”

Așadar, trei atacuri în care România nu a reușit să marcheze niciun gol. Partida s-a terminat cu România în atac, tricolorele având 11 secunde timp pentru a restabili egalitate. Tadici a explicat motivul pentru care nu a scos portarul și să introducă, astfel, încă o jucătoare de atac pentru a crea superioritate, așa cum a procedat cu noi Danemarca, în urmă cu patru zile: „Nu ne ocupă de problema asta. Aceste faze trebuie antrenate, ai nevoie și de jucătoare de viteză. Când am încercat, am primit gol. Pentru așa ceva ne trebuie aruncătoare de viteză”.

Echipa a luptat până la epuizare, au câștugat gazdele, sunt limite peste care poți sau nu poți să treci. Jucătoarele nu sunt roboți. Eu sunt foarte mulțumit cum s-au angrenat. Îmi asum și această înfrângere, sunt antrenorul lor”
Gheorghe Tadici, selecționer România

După rezultatul cu Ungaria, România a pierdut orice șansă să mai prindă semifinalele Campionatului European. Naționala a pierdut 3 puncte importante pe final de jocuri, cu Danemarca și Ungaria. Selecționata nordică a egalat-o cu 3 secunde înainte de final, iar gazdele competiției au restabilit egalitatea în minutul 56, iar un minut mai târziu au marcat și golul victoriei. Însumat, prima reprezentativă a scăpat trei punncte în mai puțin de 5 minute. „Cu aceste puncte eram în altă zonă. Totuși, fetele sunt de admirat, au jucat de la egal la egal cu Danemarca și Ungaria, asta înseamnă că suntem aproape de lumea bună a handbalului european. Sunt jucătoare care mai pot să crească și astfel să ne atingem principalul obiectiv, calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio„, a declarat Tadici.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 14 12. 2014, 00:31
Actualizat: 14 12. 2014, 14:24