EURO 2016 | Croația și Franța s-au încălzit mai greu, dar au obținut victorii la diferențe considerabile cu Belarus, respectiv Macedonia

Croația și Belarus au deschis a 12-a ediție a Campionatului European de handbal masculin, cele două naționale întâlnindu-se la Katowice într-un meci din Grupa B. Echipa pregătită de Zeljko Babic a câștigat cu 27-21, după ce la pauză scorul a fost egal, 15-15.

• Meciurile zilei 1. Grupa A: Franța – Macedonia 30-23, Polonia – Serbia 29-28; Grupa B: Croația – Belarus 27-21, Norvegia – Islanda 25-26

Pentru aproximativ 30 de minute, Belarus a dat senzația că poate furniza prima mare surpriză a turneului final din Polonia. Fostul jucător al echipei FC Barcelona, Siarhei Rutenka, care a fost  în discuții și cu Minaur Baia Mare în vara trecută, a avut o repriză foarte bună, reușind să marcheze nu mai puțin de 7 goluri din 8 aruncări. Omul numărul 1 a fost însă un tânăr de 21 de ani, Viachaslau Saldatsenka, portar care a făcut adevărate minuni. Acesta a reușit să apere 9 mingi în prima repriză, dintre care 2 aruncări de la 7 metri și trei mingi de contraatac.

În minutul 14, Belarus a condus cu 3 goluri (scor 8-5), dar Croația a fost nevoită să alerge tot timpul după egalare. La mijlocul reprizei, selecționerul Zeljko Babic a decis chiar să-și înlocuiască vedetele, Mirko Alilovic și Domagoj Duvnjak fiind aduși pe banca de rezerve. În minutul 21 s-a înregistrat prima egalitate, 10-10, în timp ce la pauză s-a intrat cu 15-15.

Croația a condus pentru prima dată în minutul 33, când a și înscris primul gol al reprizei secunde. Trupa lui Babic a schimbat însă un aspect important după pauză, sistemul de apărare. Croația s-a apărat în majoritatea timpului cu un om avansat, care a încurcat jocul de atac al Belaruslui. Siarhei Rutenka a fost odihnit o bună perioadă, Saldatsenka a avut prima intervenție în minutul 16 al reprizei, astfel că naționala Croației s-a desprins încet dar sigur: 20-17, min. 39, 24-20, min. 50. Starul echipei Belarus a revenit pe final în teren pentru a salva ce se mai putea în acel moment, însă nici el nu a mai avut aceeași luciditate din prima repriză. Rutenka a ratat inclusiv 2 aruncări de la 7 metri, astfel că Belarusului i-a fost imposibil să mai reducă din diferență.

Dacă în prima repriză Saldatsenka a fost cel mai bun om al meciului, în partea secundă portarul Croației a preluat acest rol. Ivan Stefanovic a apărat aproape tot în ultimele 15 minute ale jocului, terminând meciul cu un procentaj de 48%.

Manuel Strlek a fost cel mai bun marcator, cu 9 goluri, iar Croația a debutat cu un succes previzibil, scor 27-21.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 15 01. 2016, 23:09
Actualizat: 16 01. 2016, 12:23