„Goooooooool” în ultima secundă! Rapid, victorie fabuloasă în Liga Campionilor împotriva campioanei Europei. Finalul a fost absolut incendiar: „Ce thriller!” | VIDEO

Handbalistele rapidiste in frunte cu Eliza Iulia Buceschi se bucura alaturi de trofeul acordat vicecampioanei dupa meciul de handbal feminin dintre Rapid Bucuresti si CS Dacia Mioveni, contand pentru Liga Florilor, desfasurat in Sala Rapid din Bucuresti, sambata 27 mai 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Rapid a obținut o victorie de senzație în Liga Campionilor la handbal feminin! Formația din Giulești a bătut-o cu 30-29 pe Vipers, după un final absolut incendiar, în care și publicul a contribuit la un succes fabulos.

Rapid, victorie de senzație cu Vipers în Liga Campionilor la handbal feminin

Rapid și-a revenit după o perioadă grea, iar cu Vipers a avut puterea să facă un meci excelent, chiar dacă în minutul 14 scorul era 11-4 pentru campioana Europei.

La pauză, Vipers a condus cu trei goluri diferență, însă Rapid dădea semne evidente că poate să revină spectaculos, cu ajutorul fanilor.

Imediat după pauză, Rapid a reușit să întoarcă rezultatul (14-13), a condus și cu trei goluri, dar a fost egalată pe final: 29-29.

O lovitură de la șapte metri acordată cu ajutorul arbitrajului video a decis învingătoarea, iar Rapid a obținut astfel cincea victorie consecutivă în toate competițiile. Andjela Janjusevic a fost jucătoarea care a adus o bucurie imensă în Sala Polivalentă, de unde nu a lipsit galeria din Giulești.

Marcatoarele meciului Rapid – Vipers, din Liga Campionilor la handbal feminin

Principalele marcatoare ale partidei au fost Buceschi 6 goluri, Korsos 5, Lopez 5, Fernandez 5, pentru Rapid, respectiv Arcos Poveda 6, Abbingh 6, Knedlikova 4, pentru Vipers.

„Ce thriller”, a fost concluzia contului de twitter al EHF Champions League, care a subliniat modul dramatic în care Rapid a luat punctele cu Vipers.

În runda următoare, Rapid Bucureşti va juca returul cu Vipers Kristiansand, pe 18 noiembrie.

Aflată pe locul 5 în Liga Campionilor, Rapid speră să repete performanța excelentă din sezonul trecut: atunci, chiar Vipers i-a barat drumul spre Final Four.

Publicat: 12 11. 2023, 16:56
Actualizat: 12 11. 2023, 16:57