Handbaliștii tricolori, debut cu emoții la Mondialul sub 21 de ani: România – Portugalia 26-26. Tricolorii au alergat tot meciul după adversari. Miercuri urmează un meci de foc cu Qatar, care tocmai a bătut Spania. Asiaticii joacă și la tineret cu sârbi naturalizați

Echipa națională (Under 21) a terminat la egalitate, 26-26 cu Portugalia (grupa B), într-un meci susținut luni noapte la Campionatul Mondial din Brazilia, primul susținut în cadrul turneului final. România s-a văzut condusă încă din primele minute la Uberlândia, astfel că a fost nevoită să alerge tot timpul după lusitani. Egalitatea a fost restabilită cu 25 de secunde înainte de final, printr-un gol înscris de Racoțea dintr-o aruncare de la 7 metri! Un mare merit la acest rezultat l-a avut și portarul Ionuț Iancu, care în faza precedentă a avut o intervenție de unu la unu cu un adversar, iar apoi a trimis repede mingea în atac, Portugalia fiind surprinsă pentru că nu a mai avut timp să se așeze în defensivă.

România a fost condusă de câteva ori la patru goluri diferență, 6-2 (min. 8), 15-11 (pauză), 25-21 (min. 51), chiar și la cinci goluri imediat după pauză, dar a avut tăria să revină de fiecare dată pe tabela de marcaj. Prima și singura egalitate a jocului a restabilit-o însă în ultimul minut, într-un moment în care echipa se afla într-o superioritate numerică. Băieții lui Ovidiu Mihăilă au reușit să rezolve problema jocului în superioritate la timp, întrucât până atunci echipa a suferit la jocul 6 cu 5. Probabil că România ar fi putut restabili mai repede egalitatea dacă în prima repriză la 11-13 (min. 25) și în partea secundă la 16-17 (min. 36) ar fi fructificat acțiunile de atac în superioritate. Tricolorii au dat senzația că s-au „molipsit” cu această „boală” de la celelalte naționale ale României, iar în acele intervale nu numai că n-au înscris, dar au și încasat trei goluri.

Centrul de greutate al echipei României în atac a fost în centru – stânga, zonă din care România a înscris mai bine din 70% din goluri. Nicușor Negru a fost golgheterul naționalei, cu 7 goluri. Au mai înscris Racoțea 5, Șomlea 4, Ungureanu 3, Militaru 2, Rotaru 2, Szasz 2, Burlacu 1. Portarul Ionuț Iancu a avut 12 parade și un procentaj de 36,4%.

Grupa B s-a complicat pentru România încă după primele două jocuri. Înaintea partidei de debut a tricolorilor la Campionatul Mondial, Qatar a furnizat supriza zilei, a învins Spania cu 27-26, după ce la pauză europenii conduceau cu 16-11! De remarcat faptul că pe banca reprezentativei de pe continentul asiatic stă Valero Rivera, antrenorul spaniol care i-a condus și pe seniori, la începutul acestui an, până în finala Campionatului Mondial.

Qatar va fi următorul adversar al României în grupa B, miercuri de la ora 22:15 (ora României).

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 21 07. 2015, 00:21
Actualizat: 21 07. 2015, 15:52