HCM Baia Mare a făcut instrucție cu „U” Jolidon Cluj și a redevenit lider. Vezi clasamentul după 10 etape în Liga Națională de handbal

• HCM Baia Mare a învins cu 31-23 formația clujeană, chiar pe terenul acesteia

HCM Baia Mare este cea mai în formă echipă din Liga Națională de handbal feminin, lucru evident și după etapa a 10-a, când s-a impus cu 31-23 pe terenul unei rivale, „U” Jolidon Cluj. Cu Ada Nechita și Melinda Geiger revenite în echipă, vicecampioana României n-a avut în niciun moment probleme. După numai 7 minute, HCM-ul conducea cu 6-0, în acest interval fiind înscris și cel mai spectaculos gol al meciul, din poartă în poartă prin Paula Ungureanu.

Și după acest debut, la timona a fost o singură echipă, Baia Mare, care a continuat să-și mărească diferența, 11-2 (min. 15) sau 15-5 (min. 23). Zece goluri au fost și la pauză, scor 18-8. În repriza secundă, echipa pregătită de Costică Buceschi a intrat ceva mai relaxată, motive pentru gazde să mai reducă din handicap, 20-25 (min. 48). Pe final, HCM-ul a reluat ofensiva, a revenit la 10 goluri (31-21), însă s-a mulțumit și cu o victorie la opt goluri (scor 31-23). Cu acest rezultat, Baia Mare a redevenit după două zile lider în Liga Națională, cu o etapă înainte de finalul primei jumătăți a sezonului regulat. În ultima rundă, programată săptămâna viitoare, HCM Baia Mare va juca împotriva Dunărei Brăila.